Коронавирус: Седум симптоми заради кои треба да бидете тестирани

19 февруари, 2021
_117008425_gettyimages-1221887391

Истражувачите сакаат заморот, главоболките, болките во грлото и дијарејата да се додадат на списокот со симптоми заради кои треба да сее направи тест за коронавирус.

Во моментов на списокот на такви симптоми се: кашлица, треска и губење на чувството за мирис или вкус.

Тестирањето за овие дополнителни симптоми може да резултира во 40 проценти повеќе случаи, сугерираат Кралскиот колеџ во Лондон и апликацијата Студија за симптоми на Зои.

Сепак, тоа би значело тестирање на многу повеќе луѓе кои немаат вирус.

Портпарол на Одделот за здравство и социјална помош на британската влада изјави: „Експертска научна група ги контролира симптомите на Ковид-19.

„Главните симптоми се внимателно избрани за да се тестираат оние кои најверојатно имаат Ковид-19, без вклучување на голем број луѓе кои не се заразени.

Тимот Зои беше групата која прво идентификуваше губење на мирис и вкус како симптом на Ковид-19, што доведе до негово додавање во официјалната листа на симптоми.

Тие го забележаа ова гледајќи ги симптомите пријавени од луѓе кои ја користат нивната мобилна апликација Студија за симптоми на Ковид, кои сепак биле позитивни.

Анализирајќи ги податоците од над 120.000 возрасни лица кои забележале потенцијални симптоми во апликацијата, од кои 1.200 пријавиле позитивен тест, тимот идентификувал седум вообичаени симптоми.

Класичните три, кои ги квалификуваат луѓето да направат PCR-тест што се обработува во лабораторија, се:

  • Постојано кашлање
  • Треска
  • Губење на сетилото за мирис или вкус

И уште четири веќе споменати, меѓу кои болки во грлото и дијареја.

Секој што пријавил еден од овие од пошироката група на симптоми Зои го побика да направи PCR тест.

Иако седумте симптоми предложени со примена на Зои можат да бидат карактеристични за коронавирусот во рана фаза, тие се исто така исклучително чести и можат да имаат многу други причини.

Постои загриженост дека ако сите одат на тест со главоболка, тоа може да го преплави системот.

Д-р Маргарет Мекартни  рече дека е потребен „прагматичен“ пристап, при што оние што живеат во области со високо ниво на вирусот ги третираат оние пошироки симптоми со поголемо сомневање од оние во области со низок број на случаи на Ковид-19.

Тимот Зои признава дека стратегијата ќе го зголеми бројот на испитани лица, но д-р Клер Стивс, водечки научник во апликацијата, вели: „Кога PCR тестирањето беше едвај достапно, имаше смисла да се ограничи.

„Сега имаме многу тестови на располагање во Велика Британија, благодарение на големите напори на лабораториите низ целата земја и секое новооткриено лице позитивно на вирусот може да спаси животи.

Професорот Тим ​​Спектор, кој го предводи проектот, рече: „Од самиот почеток, знаеме дека фокусирањето на тестирање на класични симптоми како што се кашлица, треска и губење на мирис или вкус доведува до изоставување на значителен дел од други случаи.

„Нашата порака е јасна – ако се чувствувате лошо, тоа може да биде Ковид и треба да направите тест.

Тој додаде дека тоа е „особено важно“, бидејќи новите варијанти можат да предизвикаат различни симптоми.

Студија на британското биро за национална статистика покажа дека кашлицата, заморот и грлото во мускулите можат да бидат почести кај луѓето кои биле позитивни на британската варијанта на коронавирусот.

„Секој што има главни симптоми – висока температура, нова постојана кашлица или губење или промена на сетилото за мирис или вкус – треба да се тестира што е можно побрзо и веднаш да се изолира заедно со оние со кои живеат во домаќинството“, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита на Велика Британија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi