Кожата после одмор: Нега за интензивна хидратација и мекост

25 август, 2021
dreamstime-xxl-76137815

Сонцето, морето, солта и хлорот ја сушат кожата на лицето, па затоа по доаѓањето од одмор и враќањето во секојдневниот живот, потребно е на лицето да му се даде посилна доза нега со креми со висок процент на влага.

Клучен елемент на мека, здрава кожа е хијалуронска киселина која може да се најде во голем број креми и формули за нега на кожа. Ќе омекне секаков тип на кожа, без оглед на возраста.

– Хијалуронска киселина е молекула на шеќер која природно се наоѓа во кожата. Неговата улога е да ја поврзе водата со колаген и да ја задржи во кожата. Ова ја прави кожата да изгледа здрава, свежа и мека – коментира американски дерматолог.

Препорачливо е да се користат формули со хијалуронска киселина во текот на целата година, така што кожата е секогаш подготвена за предизвиците на сонцето, морето и ветерот.

Во пресрет на студените денови, потребно е да ја вратите кожата во најдобра состојба, за полесно да влезете во есенските температури.

Време е за погусти, хранливи креми, кои ќе ја заштитат вашата кожа во текот на денот.

Кремите од овој тип се добри и како подлога за шминкање. Лесните, летни креми може да бидат премногу благи за прет-есенските денови, така што ова е вистинското време да направите промени во секојдневниот козметички живот.

Меѓу ритуалите тука е и пилингот, кој ќе ја открие новата кожа и ќе го забрза процесот на обновување на кожата на лицето.

Изберете лесни пилинзи што нема да ја исцрпат кожата на лицето. За мрсна кожа пилинг ќе одговара двапати неделно, сува најмногу еднаш неделно. Но, важно е да се набљудува како кожата реагира на пилингот – ако е црвена, ритуалот треба да се заобиколи.

Црвената кожа ја смирува алое вера – изберете ја во форма на гел кој има висок процент на влага.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi