Краток тест за врска / брак: Пет прашања на кои (веројатно) правилно ќе ги одговорите!

9 февруари, 2021
test

Сите сме, особено на почетокот на врската, способни да имаме добри, квалитетни разговори, сепак колкумина од вас го задржаа тој квалитет по десет години врска, особено во ситуации кога нешто нè исфрла од рамнотежа?

Подолу е сет на прашања во врска со однесувањето на вашата врска. Ова не е тест кој има за цел да се осигура дека го знаете точниот одговор затоа што веројатно го знаете, но да разгледате дали сте во можност да постапите соодветно по полагањето на тестот.

  1. Кога се расправате со вашиот партнер најдобро е:

а) попушти за мир во куќата
б) уште поупорно убедувајќи го вашиот партнер зошто сте во право навистина да ја разберете вашата позиција
в) внимателно слушајте го партнерот и обидете се да ја видите ситуацијата низ неговите очи
г) изнесете слични проблеми од минатото за да му објасните на вашиот партнер дека сте заробени во форма што не работи.

  1. Кога вашиот партнер ќе се налути на вас за нешто што вие лично го сметате за помало дело, треба да:

а) возвратете во еднаква мерка за да почувствувате како е кога некој разговара со него на тој начин
б) објасни му на партнерот дека се однесува детски
в) сврти се и остави
г) дајте му право на таква реакција и претпоставувајте дека постои добра причина зошто во моментов се однесува на ваков начин.

  1. Кога правите нешто со што не сте горди, најдобро е да:

а) најдете добро време да му кажете на вашиот партнер со надеж дека ќе разберат
б) чувајте го за себе со надеж дека партнерот никогаш нема да дознае
в) доверете се на една од вашите пријатели за да провери дали смета дека треба да и кажете на вашиот партнер
г) кажете им на пријателите затоа што нема да ви судат

  1. Кога вашите чувства се повредени од нешто што вашиот партнер сторил, најдобро е:

а) кажете му колку сте лути
б) кажете дека вашите чувства се повредени и заедно со вашиот партнер обидете се да најдете одговор зошто оваа тема е особено чувствителна за вас
в) Обвинувајте го партнерот што ве вознемири и ви го уништи денот
г) Жалете се на пријателите затоа што тие ќе ве разберат подобро отколку партнерот некогаш да ве разбере.

  1. Кога е очигледно дека сте збркале нешто во вашата врска, најдобро е:

а) бранете се за да му докажете на вашиот партнер дека постоел контекст за кој се однесувавте на таков начин
б) потсетете го партнерот дека правел слични работи во минатото
в) делумно извинете се, но исто така додајте дека вие не сте виновни за сè
г) пристапете кон вашиот партнер и кажете: “Да, го сторив тоа и жал ми е. Претпоставувам дека се чувствувавте … поради моето однесување”.

Како што веќе споменавме, точните одговори се сосема јасни: c, d, a, b, d.

Сепак, од препознавањето на точните одговори за квалитетот на врската, поважно е колку сте во можност, кога ќе се појават такви ситуации, да ги следите тие точни одговори, односно да го претворите вашиот интелект во акција, да се однесувате во согласност со вашите принципи.

Ова е она за што треба да размислите по овие прашања и да се обидете, кога ќе се појави спорна ситуација, да постапувате како што мислите дека е исправно.

Како заклучок, во врската е од суштинско значење да преземеме одговорност за себе и за своите постапки пред да заклучиме дека проблемот е наш партнер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi