Крем супата од спанаќ го подигнува нивото на железо во крвта и го олеснува варењето!

26 јуни, 2021
Opera Snapshot_2021-06-26_003224_media.pink.rs

Анемија од дефицит на железо е многу честа, особено кај жени кои имаат потенцијал за раѓање. Со цел да го снабдите телото со овој неопходен минерал, ви предлагаме рецепт за брза алкална супа од спанаќ. Супата е одлично решение за да ги добиете сите потребни витамини и минерали, а во исто време да бидете вкусни. Ќе му помогне на организмот да внесе доволно железо, но исто така ќе го олесни варењето на храната.Освен добриот вкус, оваа супа е многу лесна и брза за подготовка.

Ќе ви требаат:

950 мл вода или супа од зеленчук, 450 гр свеж спанаќ, прстофат на морско оревче. Во поголемо тенџере, зовријте вода или супа. Додадете го измиениот спанаќ и варете го максимум една минута. Измешајте ја супата во мешалка додека не се изедначи. Зачинете со трпезариска или морска сол и изрендајте малку морско оревче.

Ако сакате, можете да додадете семе од тиква или семе од сончоглед. Исто така, лажица кисела павлака или малку путер ќе придонесе за уште подобар вкус.