ЛЕТОТО ПОМИНУВА, А КОСАТА ВИ Е „МРТВА“? Еве како ќе ја оживеете!

22 август, 2021
beach-3635147_1920-660x450

И ова лето изминува, а со тоа и косата, измачена од сонцето и морската сол, целосно го губи својот сјај.

Еве неколку совети кои ќе ја спасат вашата оштетена коса и целосно ќе ја „вратат во живот“ со состојки што веќе ги имате во кујната:

Третирајте ја сувата коса со маслиново масло

Маслиновото масло може да помогне да се врати стариот сјај. По користењето на маслото, исплакнете ја косата со вообичаениот шампон. Најдобро би било да ја повторувате постапката три пати месечно за да ја нахраните косата, добро да ја навлажните и да добиете сјај.

Нанесете неколку капки маслиново масло на прстите и масирајте го скалпот. Можете исто така да го нанесете маслото на целата коса за да и дадете целосен третман, сјај и волумен.

Хранлива маска

Хранливата маска од авокадо и банана може да биде од голема помош. Овошјето е одлично за кршлива коса. Ќе ја обезбедите вашата коса со многу потребни витамини А, Б и Е, како и калиум, а во исто време ќе ја нахраните со влага и ќе и помогнете да создаде отпорност на топлина.

Во сад измешајте една четвртина од авокадо и еднаква количина банана, додека не добиете пире. Нежно, но темелно масирајте ја маската во вашата коса и покријте ја главата со стара крпа. По 20 до 25 минути, исплакнете.

Јајца

Јајцата се секогаш добар избор за сува и оштетена коса. Тие ви даваат способност да ја зајакнете косата, да ја задржите влагата, сјајот и текстурата на вашата коса. Постојат безброј рецепти за нега на косата со јајца.

Може да изматите едно јајце со две лажици маслиново масло или вода. Нанесете ја смесата на влажна коса и масирајте со кружни движења околу 15 минути и оставете да делува 30-60 минути. Потоа измијте ја косата со ладна вода и повторувајте еднаш или двапати неделно, во зависност од состојбата на вашата коса.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi