10 совети кои ќе ви олеснат да постигнете кулуминација!

12 февруари, 2021
profimedia-0351671105

Пробајте и ќе видите што најмногу ви одговара.

Ако мислите дека жените редовно доживуваат оргазам за време на нормален секс, многу грешите.

Помалку од една третина од жените успеваат да постигнат оргазам на овој начин, а на повеќето од нив им е потребна друга форма на стимулација за да ја постигнат целта.

Психологот и сексолог Данија Шифтан вели дека сè уште е можно сите жени да доживеат оргазам за време на секс со пенетрација, доколку ги подобрат своите вештини.

Често се споменува митот дека жените можат да достигнат менопауза или вагинално или клиторично – рече таа.

– Некои наводно се благословени со способност да достигнат оргазам едноставно со пенетрација, а други не. Дали е тоа само среќа? Анатомија? Дали е сето тоа во твојата глава? Дали релаксацијата е фактор? Еве спојлер – сето тоа е глупост. За околу 60 проценти од жените, пенетрацијата не е многу возбудлива сексуално. Штета, бидејќи доживувањето оргазам со стимулација на вагината може да биде многу пријатно и може да се научи. Оргазмот не е прашање на добра или лоша среќа, судбина или релаксација, туку повеќе на способност што ја имаат сите жени, но некои мораат да ја развиваат – додаде таа.

Еве неколку од нејзините совети за сите жени:

  1. Стимулации за почеток

Ниту една жена не е родена со развиено чувство за сопствената сексуалност, тоа е нешто што се практикува. Вашите интимни делови имаат многу нервни завршетоци. Некои од нив реагираат на триење или галење, други на притисок, а други на вибрации. Кога допирате дел од телото што не е навикнат на стимулација, чувството може да биде слабо, дури и непријатно. Мозокот сè уште нема развиено асоцијација со овој вид на допир. Колку повеќе мозокот се поврзува со некој дел од телото, толку подобро телото ќе реагира на стимулот.

  1. Променете го вашиот допир

Променете некои детали на начинот на кој сте задоволни и следете како се чувствувате. Ако вообичаено користите брзи движења или силен притисок, обидете се да забавите или да бидете понежни. Променете го нивото на физичка напнатост или темпо. Обидете се да се движите, затегнете ги мускулите, а потоа опуштете ги. Ако вашата возбуда се намали, а веројатно и ќе се случи, вратете се на старата навика и искористете ја за да ја зголемите возбудата. Направете мали чекори напред.

Со текот на времето, ќе забележите дека вашата возбуда трае подолго и се чувствувате сè повеќе и повеќе. Не е проблем дури и ако не постигнете оргазам. Повторете ја оваа вежба неколку пати неделно.

  1. Подгответе го долниот дел од карлицата

Кога сте напнати во тој дел од карлицата, чувството за време на сексот ќе биде посилно, а за некои мажи е убаво искуство ако вагината е тесна. Меѓутоа, ако сте постојано напнати, чувството ќе ослабне. Тензијата и релаксацијата треба да бидат избалансирани, бидејќи тоа ја подобрува циркулацијата на крвта, а со тоа и чувствителноста на карлицата. Вагината ќе биде и влажна на тој начин.

Затегнете ги мускулите на карлицата три секунди неколку пати на ден, а потоа полека опуштете ги. По силно стискање, релаксацијата ќе биде подлабока.

  1. Намалете ги вибрациите на вибраторот

Користењето вибратор за постигнување возбуда и оргазам е успешен метод, но пенисот не вибрира, па затоа нема да ви биде од голема корист доколку сте навикнати на менопауза со помош на вибратор.

Ако сакате да го доживеете кулминацијата со телото на вашиот партнер, треба да научите да го постигнете тоа без вибратор. Но, не го отфрлајте целосно, бидејќи може да доведе до фрустрација – за почеток, намалете ги вибрациите на вибраторот.

  1. Помогнете си со порнографија

Порното може да биде извор на возбудаш, но не и главен извор, бидејќи додека гледаме порно, нашиот фокус е надвор од сопственото тело и тешко е да се следи што всушност се случува во нас.

Променете ги навиките чекор по чекор. За почетници, затворете ги очите повремено. Вториот чекор е да го свртите екранот во подолги и подолги интервали. Чекор 3: Слушајте го вашето тело и концентрирајте се на него и на вашата чувствителност.

  1. Разновидност во движењата

Паровите се генерално поактивни за време на почетокот на врската. Повеќе движења за време на сексот ќе ви помогнат да постигнете оргазам. Движете се напред и назад, поместете ја карлицата во круг, истегнете се, менувајте ги позициите и темпото, понекогаш нежно, а понекогаш погрубо.

Бидете свесни дека промената може привремено да го сврти вашиот сексуален живот наопаку, но со текот на времето ќе се чувствувате повеќе и ќе забележите дека вашата возбуда и расположение достигнуваат нови нивоа.

  1. Ставете го своето задоволство на прво место

Колку повеќе се концентрирате на вашето задоволство, толку помалку важно ќе биде вашиот партнер да се движи точно како што ви треба.

Обидете се да не се грижите дали на вашиот партнер му се допаѓа тоа што го правите, дозволете да ве интересира повеќе дали тоа ви се допаѓа.

  1. Зборувајте за сè, често и отворено

Да зборуваме за сè е прашање на пракса и колку повеќе зборувате, толку повеќе ќе се навикнете, па може да стане и еротско и возбудливо.

Не му кажувајте на вашиот партнер веднаш по она што не ви се допадна. Ако сте незадоволни или фрустрирани, оставете го разговорот за тоа за подоцна.

Бидете внимателни што и како кажувате, не бидете агресивни во пристапот. Обидете се со ова: “Ми се допадна ова и ова. Би сакал ако…” или “Дали ќе пробаме повеќе од ова следниот пат?” отколку „Ова го направи тотално погрешно!“. Започнете со нешто позитивно, потоа вметнете критика и потоа повторно нешто позитивно за крај.

  1. Сека без секс

Не поставувајте си премногу големи цели; масирајте се едни со други, но без масажата да прерасне во секс. Бакнеж и милување долго време, но не повеќе од тоа. Внесете повеќе допири во секојдневниот живот, тоа ќе ја зголеми вашата желба и страст.

10. Имајте секс кога сте лути

Некои жени велат дека можат да имаат секс со својот партнер само кога сè е совршено. Обидете се да ја прекинете таа врска на хармонија и страст. Сексуалната желба може да биде присутна, иако не секој детал е совршено на место. Проверете што ќе се случи ако се прегрнете дури и кога некој од вас се однесува како вистински идиот.

И, конечно, најважниот совет – бидете трпеливи едни со други!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi