3 најважни работи што ви се потребни за успешен брак: Дали ги имате?

21 мај, 2021
pexels-photo-256737

Хелен Фишер, почитуван биолошки антрополог и автор на книгата „Анатомија на љубовта“, проучувала парови во среќни и долготрајни врски.

Ги подложи на скенер за мозок, а резултатите и покажаа што е важно и потребно за врската да биде долготрајна и успешна, пренесува „Бизнис инсајдер“.

Емпатија

За долг и среќен брак, потребно е да сочувствувате со вашиот партнер и да дејствувате на емпатичен начин секој пат кога ќе им биде тешко. Ако едниот партнер разбира и сочувствува со тоа што поминува другата личност, проблемите и несогласувањата полесно ќе се решат.

Емпатичните луѓе, кои можат да се поврзат со другите и да разберат како се чувствуваат, се одлични партнери.

Контрола на емоции

Исклучително е важно да знаете како да ги контролирате вашите емоции во стресни ситуации. Според Фишер, ова е една од најважните работи за среќна врска. На пример, паровите што се караат околу финансиите ќе раскинат порано од паровите кои немаат такви проблеми.

Една од теориите е дека кога ќе додадете финансиски стрес во веќе кревката врска, партнерите ќе престанат затоа што мислат дека сами ќе ги решат сите свои финансиски проблеми – објасни Фишер, додавајќи дека заедничката работа може да помогне во решавање на проблемите, да ги спаси врските и да ги зајакне.

Позитивна енергија

Позитивната енергија во врската е клучот за зајакнување и долговечност – објаснува таа. Што значи дека секогаш треба да се фокусирате на она што е позитивно, а не негативно во врска.

Во секоја врска има добри и лоши работи, но на вас е да одлучите на која работа да се фокусирате. Ако погледнете во позитивни работи, вашиот партнер ќе се чувствува подобро и вашата врска ќе биде посилна и обратно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi