Ах тој оргазам: Како да знаете дали вашиот е „нормален“?

20 февруари, 2021
dreamstime_l_19389316

Дури 37 проценти од мажите признале дека некогаш знаеле да глумат оргазам во нивните животи. Најчестите причини беа: „Бев премногу пијан“, „Почувствував желба сексот што побрзо да заврши“…

1. Сите оргазми се исти

– Физички, сите оргазми се исти. Кога сме возбудени, крвта брза кон гениталиите, што ги прави супер чувствителни. Оргазмот е едноставно ослободување на крв назад во крвотокот, преку низа силни контракции. Овие контракции исто така активираат ослободување на хормони кои прават да се чувствуваме еуфорично, вели експертката за секс Трејси Кокс.

2. „Сите оргазми кај жените доаѓаат од клиторисот“

Делот од клиторисот што може да се види е со просечна големина до еден сантиметар, додека внатре се протега до десет сантиметри. Постојат околу 8.000 нервни завршетоци во клиторисот, двојно повеќе отколку кај машките гениталии.

3. Понекогаш тие се случуваат „случајно“

– Некои луѓе доживуваат оргазам случајно во несексуални ситуации и кога навистина не сакаат, на пример, за време на доење или вежбање. Да, оргазмите предизвикани од вежбање навистина се случуваат. Ова се нарекува „несовпаѓање на возбудата“, кога вашиот ум и тело не се синхронизирани – објасни таа.

4. Скоро 60 проценти од жените ејакулираат Студија од 2013 година откри дека дури 54 проценти од понежниот пол доживуваат женска ејакулација, а до 66 проценти од нив лачат урина кога ќе доживеат оргазам.

– Женската ејакулација вклучува исфрлање на течност од Скенеовите жлезди, тоа се мали жлезди на страната на уретрата – вели Кокс.

5. „Аналните оргазми не се мит“

– Мажите може да доживеат оргазам на простатата или „P точки“. Тие често знаат да бидат поинтензивни од кулминациите за време на класичниот секс. Аналниот оргазам не е мит, забележува Кокс.

6. Генетиката исто така има влијание

– Според истражувањето од 2005 година, спроведено на близнаци, вашата ДНК може да биде одговорна за до 60 проценти од вашата способност да достигнете оргазам. Истражувањата откриле значително генетско влијание, што значи дека ако вашата мајка нема проблем со кулминација, веројатно и вие немате – објаснува овој експерт.

7. Климакс помага при болка

На пример, со болка за време на менструацијата, подобро е да водите љубов и да доживеете оргазам отколку да прибегнете кон лекови против болки. Истражувањата покажуваат дека оргазмот го зголемува прагот на болка кај жените за 75 проценти.

8. Мозокот го стимулира оргазмот од другите делови на телото

„Луѓето кои претрпеле парализа на долниот дел од телото и не можат да почувствуваат стимулација на гениталиите понекогаш наоѓаат начини да доживеат оргазам стимулирајќи други делови од телото, како што се кожата на нивните раце или брадавиците“, вели Кокс.

9. И стимулацијата на брадавицата доведува до оргазам

– Кулминацијата може да се постигне само со стимулирање на брадавиците, бидејќи ги активира истите нервни патишта како и стимулацијата на гениталиите – објасни Кокс

10. Оргазам без физичка стимулација

– Студија од 2016 година сугерираше дека некои луѓе може да доживеат оргазам само со употреба на фантазија. Ова е различно од оргазмот без раце, што обично вклучува триење на нешто, вели овој експерт.

11. Повеќекратни оргазми или…

– Студија спроведена на 800 жени открила дека дури 43 проценти од нив доживуваат повеќе оргазми, што го поддржува тврдењето дека нема сомнеж дека повеќето жени се способни да доживеат повеќе од еден оргазам за време на сексот – вели Кокс.

12. И момците глумат оргазам

Дури 37 проценти од мажите признале во една студија дека некогаш знаеле да глумат оргазам во нивните животи. Најчестите причини беа – „Бев премногу пијан“, „Почувствував желба сексот да заврши што побрзо“, „Не сакав да ја повредам својата партнерка“.

13. Не достигнуваат само они кулминација прерано

„Приближно 20 до 30 проценти од мажите доживуваат кулминација пред да сакаат, но истражувањето спроведено меѓу жените во Португалија откри дека 14 проценти од нив повремено доживуваат оргазам пред да посакаат и намерале“, вели Кокс.

14. На мажите им требаат 7 минути

– Колку време е потребно за да се постигне оргазам зависи од многу фактори, вклучително и кога последен пат сме имале секс, со кого, нивото на стрес, колку пиеме и општото здравје

15. Оргазмот и ејакулацијата не се исти

– Мажите можат да доживеат оргазам без ејакулација, и можат да ејакулираат без оргазам. Оргазмите се случуваат во мозокот, а ејакулацијата е физички чин на ејакулација. Тие обично се појавуваат заедно, но може да се појават и едни без други – забележува експертката.

16. Оргазмот на жената трае до 2 минути

– Првично, се сметаше дека трае во просек од околу 15 до 20 секунди. Но, неодамнешното истражување сугерира дека 40 проценти од жените проценуваат дека нивниот оргазам ќе трае околу 30 секунди до една минута, но и подолго од тоа. Четириесет и осум проценти од жените доживеале уште подолг оргазам, вели Кокс.

  1. Момците знаат како да ’потонат’ по кулминација

Ова се нарекува ‘la petite mort’ или ‘мала смрт’. Мажите доживуваат блуз повеќе отколку жените по оргазмот. Никој не знае зошто оргазмот може да предизвика чувство на тага и вознемиреност, но тоа може да биде затоа што нивото на хормони кои го зголемуваат задоволството – допамин, окситоцин и серотонин, драстично опаѓа откако ќе заврши сè.

18.Има и главоболка, зошто?

Според студијата на Меѓународното друштво за главоболка, шеесет проценти од страдалниците од мигрена доживуваат умерено или целосно олеснување по оргазмот. Но, не е невообичаено оргазмот да предизвика главоболка. Некои луѓе доживуваат лесна главоболка за време на возбуда или оргазам. Нема потреба да се грижите за ова, но ако чувствувате многу болна главоболка која делува експлозивно кога ќе достигнете оргазам, веднаш консултирајте се со доктор. Некои луѓе доживуваат напади на кивање кога доживуваат оргазам, вели Кокс.

19. Мажите знаат да се измамат

Истражувањето спроведено на 1.600 брачни парови открило дека 43 проценти од мажите сметаат дека нивните жени доживуваат оргазам многу почесто отколку што навистина се.

20.Дел од мозокот се исклучува

Постои област зад левото око, наречена страничен орбитофронтален кортекс, кој се исклучува кога ќе достигнете кулминација. Таа област е одговорна за контролирање на разумот и однесувањето, што објаснува зошто сè друго престанува да биде важно за време на тие скапоцени моменти на задоволство “, објасни Трејси Кокс.

21.Оргазмите можат да станат подобри со возраста

Колку повеќе го познавате вашето тело и колку повеќе возбуда и оргазам имате, толку подобри ќе бидат оргазмите. Ова е особено точно за жените. Има причина зошто мојата нова книга се вика „Одличен секс започнува на 50“.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi