Дали сексот навистина го продолжува животот? Ова е дефинитивно идеалниот број на односи!

24 февруари, 2021
lRWMu-screenshot-4

Сексот не е тука само за репродукција, зближување со партнерот или, како и за многумина, за забава, бидејќи има многу повеќе од тоа.

Сексот исто така може да го подобри здравјето затоа што е одличен начин за ослободување од стрес, подобрување на спиењето, намалување на крвниот притисок и зајакнување на имунитетот. И тоа не е сè, бидејќи истражувањето покажа дека сексот може да го продолжи животот.

Сепак, се поставува прашањето – колку често треба да се практикува? Научниците од Универзитетот во Калифорнија го истражувале сексуалниот живот на 129 мајки кои биле во врска. Тие им носеа извештаи секој ден, велејќи им колку се задоволни од нивната врска и колку често се интимни со своите партнери. Истражувачите исто така зеле примероци од крв за да ги анализираат индикаторите за стареење.

Кога ги споредиле своите извештаи со откритијата за крв, откриле интересна шема. Имено, студијата покажала дека мајките кои биле интимни со своите партнери барем еднаш во текот на таа недела имале многу подолги теломери од оние кои воопшто не биле со своите партнери.

Како што заклучија, сексот еднаш неделно е идеална бројка за забавување на стареењето и помага во одржување на вашето здравје, но и љубовната врска. Значи, сексот еднаш неделно го продолжува животот!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi