Дали ве нервира што мажот заспива веднаш по сексот? Не би требало, тоа е добар знак за вас

23 мај, 2021
dreamstime-m-133821688 (1)

Жените имаат желба за разговор после секс. Комуникацијата е полесна и поприродна за жените. Од друга страна, ако мажот не е комуникативен кога е полн со енергија, тој ќе биде уште помалку по водењето љубов.

Хемикалиите во телото на мажот се менуваат по оргазмот. Се ослободува биохемиски пролактин, кој физички го менува неговото тело и го прави уморен, објаснува Дејвид Мекензи, сексуален терапевт од Ванкувер, Канада.

Докторите Марк Лејнер и Били Голдберг, автори на книгата „Зошто мажите заспиваат после секс?“, имаат дополнително објаснување.

– Се верува дека напорот за време на сексот и по достигнувањето на кулминацијата ги исцрпува мускулите поради зголемено производство на гликоген и предизвикува поспаност. Бидејќи мажите имаат поголема мускулна маса отколку жените, тие се позаморни после сексот – велат.

Happy Young Couple Cuddling Together in the Bed Sleeping at Night. Beautiful Girl and Handsome Boy Sleeping Together, Sweetly Embracing Each other. Top Down Shot.

Тие додаваат дека има малку докази зошто момчињата имаат поголема веројатност да спијат по сексот, но познато е дека по оргазмот, телото произведува окситоцин, пролактин, гама-аминобутирна киселина (ГАБА) и ендорфин и создава чувство на поспаност, пренесува Reader’s digest.

Велат дека постои друга теорија заснована на духовните аспекти на сексот дека поврзувањето на машкото и женското тело е свето дело што ја зголемува свеста со насочување на енергијата и подигнување на паровите на ново ниво.

Сексот и оргазмот се врв на духовната свест и претставуваат обединување на машката и женската енергија. Оргазмот на мажот е надворешен затоа што ејакулира и ова предизвикува губење на енергијата. Спротивно на тоа, оргазмот на жената е внатрешна експлозија на енергија, така што жената не ја доживува својата загуба и е во состојба да се гушка и да зборува со часови после сексот.

24sata

Лори Бетито, психолог од Монтреал, специјализиран за сексуалност, се согласува со оваа теорија.

– Жените сакаат да ги обработуваат своите искуства по сексот, а со тоа имаат и желба за разговор. Комуникацијата е полесна и поприродна за жените. Од друга страна, ако мажот не е премногу комуникативен кога е полн со енергија, тој ќе биде уште помалку по водењето љубов – вели тој.

Инаку, сексуалните терапевти се согласуваат дека дружењето по сексот помага во зајакнување на интимноста, приврзаноста и има корисен ефект врз врската.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi