Дали знаете што е кареца секс? Со тоа, сензациите стануваат посилни

3 јуни, 2021
dreamstime-m-127564650

Кареца или „поврзан секс“ ви дава време и можност да уживате во врската и допирот за време на сексот. Понекогаш тоа ќе резултира со климакс затоа што му давате на вашето тело повеќе шанси да изгради енергија за полесен и подобар оргазам

Колку и да е пријатен сексот, ако барате нешто ново во спалната соба, можеби ќе сакате да експериментирате со сексуалната пракса наречена „кареца“, која некои исто така ја нарекуваат „хиге секс“.

Кареца е сексуална техника која им дава предност на допирот, поврзаноста и интимноста, а не само на оргазмот. Всушност партнерите можат намерно да го одложат оргазмот за да ја зачуваат својата енергија и да се фокусираат на нивната емоционална врска. Според експертите, овој метод може да биде особено корисен за луѓето во долга врска кои често имаат ист тип на секс.

„Кареца е спротивност на „фикцијскиот секс “, вели Ајрин Фер, тренер за секс и интимност во Денвер.

– За време на фикцијскиот секс, постои однапред одредена низа на операции: предигра, сексуален однос и скоро секогаш оргазам – вели таа.

24sata

– Кај овој вид секс, врската е споредна. Во тоа брзање да постигнете оргазам, сè се фокусира на кулминацијата и толку често се пропуштаат сите оние поинтересни и сензуални работи што можете да ги доживеете со вашиот партнер, кои исто така задоволуваат – вели таа.

Иако овој тип на секс може да биде возбудлив кога ќе запознаете некого, и нема ништо лошо во тоа, тој станува ограничен.

Кареца или „поврзаниот секс“, како што го нарекува Фер, ви дава време и можност да уживате во врската и допирот за време на сексот. Понекогаш тоа ќе резултира со климакс, „затоа што всушност му давате на вашето тело поголема шанса да изгради енергија за полесен и подобар оргазам“.

Но, ако не резултира со оргазам, и тоа е добро. Сеуште можете да добиете големо задоволство.

– Да се ​​создаде тој негувачки, безбеден, релаксирачки, разигран контекст во кој оргазмот природно се прелева кај двајцата партнери е неверојатно убаво. Тоа е искуство на целото тело кое го храни и енергизира, а не исцрпува – вели таа.

„Кога ќе забавите, погледнете го вашиот партнер и оставете го да ве види“, вели таа.

Разговор за идејата за кареца со вашиот партнер е одличен почеток, така што тие ќе знаат кои се вашите цели. Зборувајте за вашите желби, за тоа што ве привлекува кај вашиот партнер и ваквиот секс, предлага таа.

– Создава контекст на љубопитност и тогаш можете да експериментирате и да истражувате. Но, тоа мора да биде свесно и намерно – објаснува.

24sata

Покрај тоа што едноставно го забавува темпото за време на сексот и физички го гали вашиот партнер, Фер сугерира да ги држите очите отворени за да бидете свесни за тоа што се случува и за чувствата што ги чувствувате, пишува Rafinery29. Можеби на почетокот ќе се чувствувате непријатно, но тоа е одличен начин за вежбање комуникација.

– Кога ги успоруваме работите, почнуваме да обрнуваме внимание на малите нешта, на сензуалноста на вашето тело и телото на вашиот партнер, и почнувате да откривате нови места кои, поттикнати од гушкањето, ви даваат задоволство – вели таа.

Кој знае? Кареца може да биде токму она што ви треба за да ги започнете работите во наредните жешки месеци. И, ако на крајот се покаже дека карецата не е за вас, барем добивате масажа од вашиот партнер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi