Едно е особено важно за тоа дали сексот ќе биде добар или не!

17 февруари, 2021
dreamstime-m-124874110

Шест минути пред сексот се најважниот дел од задоволството, тврдат експертите, а тоа го покажале истражувања според кои непосредното време пред сексуалниот однос е поважно од самите техники, времетраењето на сексот, симултаниот оргазам…

Кога станува збор за сексот, некои луѓе навистина сакаат да ја продолжат предиграта колку што можат, додека други претпочитаат веднаш да ‘се фатат на работа’. Без оглед во која категорија спаѓате вие ​​или вашиот партнер, се чини дека постои многу едноставен начин и двајцата да го подобрите вашиот сексуален живот, велат експертите.

Но, спротивно на популарното верување дека ова може да се постигне со испробување на пози од Кама Сутра, обидите да се направи сексот чест или да трае подолго – истражувањето нарачано од Тројан Кондом открило дека тие шест минути пред сексот се клучни.

Имено, шестминутното сексуално правило и неговото почитување можат значително да ја подобрат вашата врска, заклучија истражувачите од студијата во која учествувале 1500 Канаѓани.

Во основа, правилото вели дека луѓето треба да поминат најмалку шест минути уживајќи во нежност пред сексуалниот однос, како што се бакнување, гушкање и други видови предигра. Имено, во споредба со оние чија предигра беше пократка или отсутна, оние чија предигра траеше шест минути или подолго изјавија дека се чувствуваат многу подобро по сексот.

Резултатите покажаа дека учесниците кои го почитувале правилото пријавиле дека се „многу сексуално задоволни“ по сексуалниот однос, а тој број значително се зголемил (56 проценти од мажите и 55 проценти од жените) кога парот се гушкал дури и по сексот.

Особено клучно за жените

Се утврди дека шестминутното правило е особено важно за сексуалното искуство на жените, бидејќи 61 процент од учесниците изјавиле дека не можат да постигнат оргазам без него.

Мажите се согласија дека следењето на шестминутното правило ги прави работите поудобни, но и покрај тоа, повеќето може да доживеат оргазам.

Говорејќи за студијата, професорот по сексуалност Робин Милхаузен од Универзитетот во Гуелф ја истакна важноста да не се брза со секс.

Особено во хетеросексуалните односи, главниот настан е самата пенетрација. Честопати забораваме на можноста што доаѓа од сврзување после секс. Ние сме ранливи, се чувствуваме опуштено, се чувствуваме навистина поврзани и така, тоа е совршено време за интимност што може да доведе до поголемо сексуално задоволство – објасни таа.

Шест минути е критично време. Луѓето кои се најзадоволни од своите состаноци вршат разни активности. Тоа е едноставна работа што луѓето можат да ја направат во своите врски, и не чини ништо – заклучи таа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi