Како да одолеете на искушението и да не го изневерите партнерот? Психолозите тврдат дека овие 3 начини даваат резултат

10 мај, 2021
1610463159486-shutterstock378797413-830x0

Секоја личност има теорија за верноста – од кои се нејзините граници, дали физичката и менталната измама се исти, до тоа како и дали да се одолее на искушението

Да воочите други луѓе додека сте во врска не е ништо лошо. Дури и оние во најсреќните врски во нивната околина ги забележуваат привлечните луѓе.

Проблемот се јавува кога ќе посакаме друга личност.

Една од главните причини за изневерување може да биде недостаток на задоволство во врската. Конфликтни, постојано избегнување на те односи и недостатокот на толеранција се само некои од мотивите за мамење. Понекогаш некое лице не гледа друг начин да ја прекине врската отколку да започне друга.

Сепак, парадоксот е во тоа што многумина изневеруваат за да зачуваат врска или брак.

Како да се спротивставиме на искушението?

Многумина се прашуваат како да ја сочуваат врската од третата страна. Повеќе од 84 проценти од љубовните партнери имаат договор за моногамна врска, додека 55 проценти од нив никогаш не проговориле отворено за тоа.

Истражувањата покажуваат дека постои стратегија што ја користат паровите во долги врски.

1. Чувајте ја фантазијата за себе

Ако не сакате вашата врска да заврши, не потенцирајте го фактот дека ве интересира некој друг. Ако некој ве привлекува, чувајте го за себе и оставете го во вашата фантазија.

Колку што флертувањето е забавно за вас во моментов, запомнете дека тоа е минлива работа.

2. Самоконтрола

Важно е да ги знаете сопствените слаби точки.

Доколку сте свесни дека сте склони кон флерт доколку пиете повеќе, не одете на пијачка со некој што ви е привлечен. Ако е некој од работа и ситуацијата е неизбежна, спречете појава на грешка редовно јавувајќи се на вашиот партнер.

3. Забележете ги неговите недостатоци

Наместо да се фокусирате на тоа колку некој е забавен или паметен, или колку одлично изгледа, фокусирајте се на нешто што ве одбива кај него.

Сетете се на сè што ви се допаќа кај вашиот партнер во моментите на слабост.

Разговарајте со вашиот партнер пред нешто да се случи, но не правете го тоа од вина и страв, туку од љубов.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi