Како може за заљубеноста да се претвори во љубов?

16 април, 2021
од заљувеност во љубов

Која е разликата помеѓу за заљубеноста и љубовта и кои услови мора да бидат исполнети за заљубеностаа да се претвори во љубов?

Зрелоста на љубовта не го одредува интензитетот на чувствата, туку целесообразноста на активностите. Едно лице може, со интензивно чувство, „од голема љубов“, „затоа што не може без сакана“, да направи многу работи што се деструктивни за развојот на саканата личност. Детето може да биде задушено од родителска љубов. Една од важните разлики помеѓу за заљубеноста и љубовта е декаљубовта бара тестирање на реалноста со цел да се видат вистинските квалитети на саканата личност. Заљубеноста може да се претвори во љубов, но за да се случи тоа, потребни се одредени услови.

Кои услови водат од заљубеноста кон љубов?

  1. Прифаќање на комплетна личност, со сите доблести, но и недостатоци

Кога сме нереални, гледаме само добри или само лоши аспекти на другиот (или нас самите). Тогаш ние навистина не ја гледаме другата личност, туку само половина или дел од нив. Нашите чувства можат да бидат многу силни, но тие не се врска со личност, бидејќи во нашето искуство нема личност, како целина. Ние сакаме илузија, а не личност. Во тој случај, не сме во можност да ја прифатиме несовршеноста на партнерот, да ги видиме неговите маани или да останеме со него кога ќе ги забележиме („тој падна во моите очи, тој веќе не е интересен, бидејќи не е совршен“) .

Партнерот кој се идеализира се перцепира како „трофеј“, доказ за сопствената вредност или живее низ своите успеси. Тој копнее по славните, моќните, богатите, успешните, признатите. Со идеализирање, другите луѓе изгледаат поголеми, повисоки, поважни, посилни отколку што навистина се, така што можеме да се чувствуваме безбедни и важни покрај нив, со што е можно помалку одговорност, заштитени од заканите на надворешниот свет. Некритичката идеализација, сепак, најмногу доведува до разочарување и повторување на фрустрацијата, потоа до потрага по нов идеализиран предмет, заљубување. Луѓето со вакви проблеми се „заљубени во за заљубеноста“, со чувството да се најде идеалниот предмет и искуството на еуфорија поврзано со поврзаноста со него.

  1. Способност да се издржи пречка…
    … Да се ​​справиме со непријатностите што ги предизвикува во нас незадоволството од некои потреби. Ова е еден од условите да се развие зрела љубов кон партнерот. Се разбира, секогаш има фрустрации вољубовните врски, бидејќи никој не може да ги задоволи сите наши потреби, а очекувањата се поголеми во љубовните врски отколку во другите видови на врски. Тоа многу влијае на нашата способност да созрееме љубов. Како и кај имунолошкиот систем, едно лице може да има „отпор“ или толеранција кон некои видови фрустрации и да биде неодоливо и нетолерантно на други. Секој има своја „Ахилова пета“, нешто што е тешко да се толерира и издржи.

3. Задржување на сопствената автентичност
Кога сме заљубени, можеме лесно да ја изгубиме нашата автентичност. Потребата да се биде ист или што е можно сличен, како предмет на заљубеност е вообичаен мотив во описите на романтичната љубов. Честа грешка е заемно да се потенцираат и поддржуваат само оние црти и однесувања кои се вообичаени. Штом разликите почнат да се забележуваат и истражуваат или врската почнува да се распаѓа бидејќи разликите се перципираат како закана или едниот партнер се обидува да го присили другиот да биде ист. Логично е (иако не е потребно) врската првично да се гради врз заеднички теми, врз слични интереси и слични животни верувања. За тинејџер, сличен музички вкус може да биде клучен, а за возрасен, слични етички погледи можат да бидат клучни.
За зрела љубов може да се зборува само кога размислувањето за некој предмет достигнува таков степен што сопственото задоволство е невозможно ако и тој предмет не е задоволен.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi