Знаци дека имате страв од интимност

21 август, 2021
5910535_shutterstock-316339565_ff

Честопати си објаснуваме на себеси дека сме несреќни во љубовта или дека сè уште не сме подготвени за вистинска врска. Сепак, потсвесно сонуваме за подлабока врска со друга личност. Кој е тогаш проблемот и зошто не можеме да создадеме таков однос?

Одговорот на ова прашање е често: затоа што се плашиме од интимност. Стравот од интимност нè прави да се чувствуваме тажни, затоа што од една страна сонуваме за длабока врска, а од друга страна, се плашиме од вклучување. Поради оваа причина, жените кои страдаат од страв од интимност избираат професии (преведувач, придружник на летање, трговец) кои им овозможуваат да патуваат и со тоа да имаат објаснување. Исто така, има случаи кога стапуваме во врска со партнерот, но не можеме целосно да му веруваме на другата личност.

Како да сфатиме дека страдаме од страв од интимност?

Постојано прифаќате нови работни места

Можеби постојано прифаќате нови задачи. Секако, вие сте добри во тоа, но вишокот на одговорност ве тера да немате време за приватен живот. Размислете дали станува збор за намерна акција. Фокусирајќи се на идните проекти, вие намерно го ставате вашиот приватен живот настрана. Можеби вреди да се погледнат вашите емоции и да размислите зошто се случува.

Привлекувате недостапни луѓе

Ако честопати изберате луѓе кои се зафатени или живеат далеку од вас, тогаш можеби вреди да размислите зошто привлекувате такви луѓе потсвесно. Оваа реализација не доаѓа веднаш, понекогаш трае со години.

Вие сте перфекционист

Што имаат заедничко совршенството и страв од интимност? Честопати, перфекционизмот ги обесхрабрува другите затоа што вашите очекувања од другата личност се премногу високи, а други се плашат дека не можат да се носат со тие. Можеби е време да си признаете себеси дека страдате од страв од интимност.

Се претставувате како студена и тешка личност

Повеќе сакате да покажете пред другите дека сте тешка личност која не ги покажува своите чувства лесно. Оваа маска што ја ставате на лицето треба да ве заштити од повреди и неуспеси. Запрашајте се, што ќе добиете ако играте вака игри? Можеш ли да ја создадеш вистинската врска ако не се отворите на друго лице?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi