Кога го кажуваме бројот на сексуални партнери, зошто не сме искрени?

3 април, 2021
62d0eafce6aafcddc4deafd9a5b010c357911571_articlemain

Кога станува збор за бројката што открива со колку партнери сме ги гужвале чаршафите, и мажите и жените лажат … А еве зошто!

Се чини дека секој од нас е Пинокио ​​на свој начин … кога станува збор за бројот на партнери што сме ги имале, сите ја избегнуваме вистината. Но, за ова прашање, лажеме поинаку. Мажите претеруваат со бројот на партнери затоа што сакаат да се покажат како големи заводници и „вистински мажи“, додека жените го намалуваат бројот на партнери за да ги исполнат очекувањата поврзани со пожелното сексуално однесување на жените.

Д-р Ники Голдстајн објасни: „Живееме во општество во кое мажите сè уште се очекува да бидат сексуално доминантни, а жените треба да бидат подредени и се верува дека премногу сексуално искуство ќе ги уништи. Затоа мажите го зголемуваат тој број, а жените го намалуваат “.

Студија на Универзитетот во Охајо открива дека жените ќе препознаат однесување што ја намалува нивната женственост, исто како што мажите ќе признаат дека некои однесувања се типични за жените, како што се пишување поезија и плачење на филмови. Но, кога станува збор за секс, ретко кој ќе биде искрен.

За да го докажат своето тврдење, истражувачите издвоија одредени форми на однесување кои се типично машки и типично женски и создадоа прашалник.

На примерок од 293 испитаници на возраст од 18 до 25 години го спроведоа истражувањето. За време на испрашувањето, дел од испитаниците биле прикачени на лажен детектор за лаги со цел да создадат притисок искрено да одговорат на прашањата. Испитаниците од двата пола го признале однесувањето нетипично за нивниот пол без никакви проблеми, без разлика колку тоа ја намалило нивната женственост или мажественост. Но, неправилности се забележани во прашањата поврзани со сексуалното однесување. Жените кои биле поврзани за детекторот признавале повеќе партнери отколку оние жени кои не биле поврзани на детекторот за лаги. Обратнопропорционално, момците кои биле приврзани за детекторот признале значително помал број на партнери во просек.

Друга причина што луѓето лажат за бројот на сексуални партнери е чувството на срам. Луѓето се грижат за она што е нормално, а кога станува збор за сексот, тешко е да се дефинира нормално. Затоа многу луѓе размислуваат дали нивниот број е превисок или пренизок. Луѓето се опседнати да се споредуваат со другите! Кога сме фокусирани да се вклопиме во некоја рамка, тоа може да не исплаши дека ќе бидеме судени. Сите имаме различни ставови за сексот и за тоа колку партнери треба да бидат нормални и ќе очекуваме исти мислења од луѓето за кои сме заинтересирани и ќе им судиме според нашите стандарди. Затоа, секој повеќе би сакал да игра безбедно и да го смени бројот отколку отворено да го признае бројот на партнери и со тоа можеби некого да разочара.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi