ЛАДНИ РАЦЕ – ДОБРО СЕКС? ВИСТИНАТА ЌЕ ВЕ ИЗНЕНАДИ! Неврологот објасни сè и воопшто не е тоа што мислите

8 мај, 2021
seks

Овој симптом, сепак, не треба да се игнорира!

Според неврологот Павел Корошеев, студените раце секогаш се доказ за вазоспазам, односно стеснување или стегање на крвниот сад поради спазам (грч). Тоа е најчестата причина за овој феномен и нема никаква врска со сексот и огнената природа на една личност, посочува тој.

Неврологот рече дека, иако ладните раце секогаш укажуваат на спазам на крвните садови, причините за овие грчеви можат да бидат многу различни.

„Може да биде патолошка реакција на настинка, а една од причините може да биде и Рејнаудов синдром “, додаде тој.

Што е Рејнаудов синдром?

Тоа е состојба што предизвикува некои делови од телото, како прстите на рацете или нозете, врвот на носот или ушите, да станат ладни или вкочанети на допир, што е реакција на ниски температури или стрес. Помалите артерии кои ја снабдуваат кожата со крв се стеснуваат и на тој начин ја намалуваат циркулацијата на крвта во погодените области.

Покрај тоа, овој феномен може да значи реакција на телото на намалување на крвниот притисок или земање лекови. Тој објасни дека ако некое лице го намалило крвниот притисок од различни причини, тогаш телото почнува да „мисли“ дека некаде има сериозно губење на крв. Затоа, се активира механизам – спазам на садовите на екстремитетите – со цел да се ограничи протокот на крв во нив, што значи дека „привремено ги жртвува“.

Претходно, докторката на медицински науки Светлана Трофимова објасни дека студените стапала и раце укажуваат на почеток на слабеење на имунолошкиот систем. Според неа, тоа се должи на влошувањето на циркулацијата на крвта во телото, а оваа состојба се јавува на почетокот на разни заразни болести.

„Доаѓа до прераспределба на протокот на крв и крвта почнува да тече кон виталните органи“, објасни д-р Светлана.

Една од причините може да биде недостаток на железо во телото. Лицата со пониски вредности на железо имаат кршливи нокти и често ладни раце. Исто така, кога на телото му недостасуваат минерали, модринки не се невообичаени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi