Откријте шест митови за машкиот оргазам – за големината, глумата, ејакулацијата!

8 февруари, 2021
dreamstime-m-60677493

Вообичаено е верувањето дека големината на пенисот е клучна за задоволството на жената во сексот или дека мажите не можат да глумат оргазам. Ниту едното ниту другото е точно, велат секс експертите.

Мит: Големината на пенисот влијае на сексуалното задоволство

Идејата дека поголем пенис е подобар е присутна подолго време, но и други. Џамин Брамбат вели дека должината не влијае директно на сексуалното задоволство.

Кога пациентите ќе ми кажат дека големината ги загрижува, ги потсетувам дека просечната должина на опуштениот пенис е 8,8 см, и 12 см во ерекција. Тој додава дека здравиот маж, без разлика дали неговиот пенис е помал или поголем од овие мерки, не треба да биде сексуално незадоволен само поради неговата големина.

Мит: ‘Сините топчиња’ можат да бидат смртоносни

Секако не е пријатно да видите како тестисите стануваат сини и чувствуваат болка и непријатност во вашиот пенис. За среќа, овој феномен, наречен „сини топки“ или медицински епидидимична хипертензија, не е опасен по живот и нема да остави штета.

Кога пациентите ќе ми кажат дека големината ги загрижува, ги потсетувам дека просечната должина на опуштениот пенис е 8,8 см, и 12 см во ерекција. Тој додава дека здравиот маж, без разлика дали неговиот пенис е помал или поголем од овие мерки, не треба да биде сексуално незадоволен само поради неговата големина.

Мит: ‘Сините топчиња’ можат да бидат смртоносни

Секако не е пријатно да видите како тестисите стануваат сини и чувствуваат болка и непријатност во вашиот пенис. За среќа, овој феномен, наречен „сини топки“ или медицински епидидимична хипертензија, не е опасен по живот и нема да остави штета.

Тоа се случува поради задржување на крвта во тестисите кога ерекцијата не завршила со ејакулација, вели Брамбат. Нормално, кога мажот е сексуално возбуден, крвта влегува поинтензивно во пенисот и тестисите, предизвикувајќи ерекција. Откако мажот ќе ја излачи спермата, крвта се повлекува на нормалното ниво. Но, ако не ејакулира, скротумот може да стане син.

Нема лек за оваа состојба, а Брамбат вели дека најдобро е да се ејакулира.

Мит: Мажите никогаш не лажираат оргазам

Ејакулацијата е непобитен знак дека дошол маж, но тоа не значи дека ниту мажите не можат да глумат оргазам.

И, мажот може да лаже оргазмични воздишки и звуци. Единствениот проблем е што другата страна ќе види дека тој не ејакулирал. Ако забележи, мажот може да се извлече со несакан ефект на лек или да каже дека има медицински проблем, вели Брамбат.

Мит: Мажите не можат да доживеат повеќе оргазми по ред

Некои жени може да доживеат последователни оргазми за време на сексот без никакви паузи. Бидејќи повеќето мажи ејакулираат кога се на врвот, многу е помала веројатноста да доживеат повеќе од еден оргазам за време на еден сексуален чин. Но, тоа не е невозможно, вели истражувачот inастин Лемилер од Институтот Кинси.

Главната причина за само еден оргазам е тоа што по ејакулацијата потребно е извесно време пенисот повторно да се зацврсти. Некои мажи можат да ејакулираат без да ејакулираат, а потоа, како што вели Лемилер, можат да доживеат повеќе оргазми по ред затоа што не им треба пауза за повторно да дојдат до ерекција.

Мит: Предвремената ејакулација е неизлечива

Предвремената ејакулација е чест проблем, секој трет маж го доживеал барем еднаш. Но, има помош. Според урологот Сет Коен од здравствениот центар NYU Langone, некои спрејови за пенисот и кондомите содржат состојки кои привремено ја намалуваат чувствителноста на пенисот и со тоа спречуваат предвремена ејакулација. Некои лекови можат да помогнат за оваа намена, консултирајте се со вашиот лекар за нивната употреба.

Мит: Мажот мора да ејакулира за да биде сексуално задоволен

Потребата да се ејакулира за време на сексот е прашање на личен избор, смета Брамбат.

-Имав пациенти кои можеа да бидат задоволни без класичниот знак на оргазам, т.е. ејакулација – вели, Инсајдер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi