Психоаналитичарот објаснува: Која е разликата помеѓу „романтичната“ и „зрелата“ љубов?

27 февруари, 2021
a-couple-of-16943341920-460x259

Романтичната љубов може да биде повозбудлива, но е по кревка и ранлива. Зрелата љубов можеби е помалку возбудлива, но е постабилна и подлабока, исполнувајќи се на поинаков и посеопфатен начин.

Тристан се сврте кон ѕидот и рече: „Не ми останува живот“. И тој повтори трипати: „Изолда, драга моја.“ Изговарајќи ги овие зборови по четврти пат, тој ја испушти душата. Кога пристигна Изолда, таа се сврте кон исток и се помоли на Бога. Потоа малку го откри телото на Тристан и легна покрај него. Го бакна за уста и лице и цврсто го прегрна: и така ја испушти душата, почина покрај него од болка за нејзиниот сакан. (Жозеф Бедије, „Тристан и Изолда“, „Знаење“, Белград, 1954)

Трагичната, и пред се романтична приказна за Тристан и Изолда, приказна која го надживеа времето и просторот, инспирираше разни уметници, ги има сите елементи што треба да ги има вистинската романтична љубовна приказна: љубов, страст, желба, копнеж, фрустрација, страдање , болка и смрт, како крајно решение.

Особено во адолесценцијата е идеал за љубов, но се одржува до крајот на индивидуалните животи, можеби не како идеал, но сигурно барем како посакуван елемент на секоја љубовна врска. Таа е, исто така, до одреден степен, наследник и преживеан од инфантилен живот кој веројатно живее кај секој возрасен човек. Децата не сакаат како возрасни, но возрасните понекогаш сакаат како деца.

Зрелоста на љубовта и љубовната врска не зависат само од возраста на љубовникот-партнерот, туку многу повеќе од нивната зрелост, што исто така го одредува капацитетот за зрелост на врската.

Концептот на романтична љубов подразбира и фрустрација од неможноста да се реализира љубов и врски. Препреките, пречките и непријателствата секогаш се наоѓаат во надворешниот свет и надворешните околности – инцест, меѓусебни конфликти, социјална некомпатибилност, сродство и брачен статус на љубовници – така што трајната љубовна врска или бракот не е всушност целта на ваквите љубовни приказни.

Мелодраматска љубовна приказна е исто така варијанта на романтична љубов. Разликата е во тоа што во такви љубови, љубовната врска навистина постои, реализирана, но и идеализирана. Обично не се губи трајно, но се прекинува поради некои надворешни околности: болест, смрт, неизбежна разделба.

Тој / таа е исто така сексуален партнер чијашто нежност, сексуално возбудување и генитална сексуалност уживаат заедно. Зрелата љубов подразбира и чувство на лојалност, приврзаност и сочувство, но две одделни и различни суштества, на кои им се случила љубов, но и кои ја одржуваат и ја негуваат со разум. Зрелата љубовна врска подразбира не само чувства, туку и поголем степен на рационалност, толеранција и поддршка на различностите.

Сепак, би било потполно погрешно да се тврди дека зрелата љубов ја исклучува романтиката и идеализациите. Напротив, тие се составен и убав дел од него, но зрелата љубов не се состои само од нив.

Динамиката на доминација или правило може да се манифестира и во сексуален однос, така што сексуалниот однос се перципира или како поднесување или, обратно, се користи за да се покори или девалвира партнерот.

Во секој случај, разликувањето помеѓу романтична и зрела љубов не е лесно, ниту е природно. Едниот не го исклучува другиот, туку напротив, доволно избалансирана комбинација на елементи на двата вида љубов ја прави љубовта убава, инспиративна, но и трајна и длабока. Сепак, зрелите љубови се исто така романтични, но романтичните ретко се зрели.

Од друга страна, дури и навидум зрелите љубови имаат елементи на незрелост.

Некои нерешени конфликти, некои стари приказни, искуства и спомени кои можеби немаат никаква врска со моменталната љубовна приказна се украдени и реактивирани и внесуваат бура и драма и меѓу зрелите партнери и во зрелата љубовна врска.

Сепак, не само што е романтичната љубов полна со ризици, таа е до одреден степен, во помала мера, исто така зрела. Но, една од важните разлики е во тоа како и во која мера љубовниците и љубовните врски можат да се соочат, да ги решат и / или да ги надминат ризиците, неконтролираните страсти и конфликти, одвлекување внимание и фрустрации, проблеми и драми.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi