Што се случува со вашето тело кога се бакнувате? Го подобрувате своето физичко и духовно здравје

23 мај, 2021
dreamstime_xl_59120917

Не е ни чудо што многумина уживаат во бакнувањето кога бакнувањето има многу придобивки. Покрај зголемувањето на интимноста, го намалува стресот кај луѓето и го подобрува општото расположение

Со секој бакнеж, телото почнува да се возбудува со создавање големи количини на „хормони на среќата“ во мозокот што влијае на расположението и енергијата. Покрај тоа, тоа го зајакнува имунитетот, согорува калории (1,5 калории во минута) и се поврзувате со вашиот партнер.

Бакнувањето влијае на вашето тело на неколку начини: физички, ментално, емоционално и духовно. Еве што сè се случува со вашето тело кога се бакнувате:

1. Бакнувањето помага да се утврди дали има искра помеѓу вас и партнерот

Во моментот кога ќе бакнете некого, можете да почувствувате милион чувства или ништо. Бакнежот е одлична „алатка“ со која можете да утврдите дали има искра помеѓу вас и вашиот партнер. Вашето тело потоа испраќа сигнал до мозокот за да одлучи дали постои компатибилност заснована на размена на вашите сензационални рецептори.

Fotolia

Уште од раѓање, со усните и јазикот решавате што е добро за вас, така што ќе одредувате што сакате, а што не.

2. Го подобрува расположението

Физичкиот контакт на усните со други усни го активира мозокот. Вашиот мозок реагира на сигнал кој ослободува хормони окситоцин, допамин и серотонин. Тие се познати како хормони на среќата кои го подобруваат расположението.

Кога човекот е среќен, неговото тело е преплавено со овие хормони. Значи, ако имате лош ден бакнете го вашиот партнер. Тоа може да го подобри вашето расположение.

3. Бакнувањето помага во борбата против инфекциите

Бакнувањето го зајакнува вашиот имунолошки систем бранејќи го од инфекции.

Истражувањата покажуваат дека бакнувањето е добро и за забите. Чекањето бакнеж го зголемува протокот на плунка во устата, чистејќи ги забите од нечистотии.

4. Ја зголемува интимноста

Кога го бакнувате вашиот партнер, вашето тело го препознава како начин за поврзување. Кога ќе почнете да се чувствувате поврзани, почнувате да копнеете по блискост со вашиот партнер и чувство на сигурност.

24sata

Вашиот мозок копнее по љубов, сигурност и поврзаност со друг. Со страствен бакнеж, му соопштувате на другиот дека го прифаќате и дека сакате да ја продлабочите вашата интимност.

5. Бакнувањето го намалува стресот

Научниците се согласуваат дека бакнежот е како инјекција, го зајакнува имунитетот и го намалува стресот. Срцето чука побрзо, метаболизмот работи побрзо и се ослободуваат хормони како окситоцин, што делува смирувачки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi