ЛУЃЕ НАД 50 ГОДИНИ ОТКРИЈА КОГА БИЛЕ НАЈСРЕЌНИ: Погодете кој период е најдобар!

7 октомври, 2021
693389_profimedia0351166414_ls

Секоја фаза од животот носи промени и нови радости.

Тоа е нешто неизбежно, процес низ кој сите ние треба да поминеме и да го прифатиме со текот на времето за едноставно да остариме.

Младоста е пожелна во општеството, а производите против стареење и третманите што се појавуваат од сите страни се само некои од примерите на нашата опсесија да изгледаме помлади. Сепак, се покажа дека повеќето луѓе не ги паметат тинејџерските години или дваесеттите години како годините во кои ги поминале најсреќните денови од својот живот.

Всушност, тоа се триесеттите години.

Имено, истражувањето објавено во списанието Social Indicators Research се фокусира на ретроспективни искуства постари од 50 години. Луѓето над 50 години од 13 европски земји беа испрашувани за нивниот живот со посебен акцент на годините во кои се чувствуваа најнесреќни.

Податоците покажаа дека нивото на среќа растело од детството, но тогаш периодот од 30 до 34 години бил возраста на најголемата среќа за повеќето луѓе. Оттогаш, веројатноста за среќа се намалува, иако линијата е поостра за жените отколку за мажите.

Авторката на студијата, Беона Алварез, вели дека причината за тоа веројатно се животните настани кои се вообичаени во оваа фаза од животот.

  • Периодот на заеднички живот со партнерот и периодот со деца се значително поврзани со поголема веројатност луѓето да го живеат најсреќниот период во животот од периодот без да живеат заедно со партнерот и деца – се наведува во истражувањето.

Иако создавањето на свој дом и создавање семејство во тоа време е стресно, тој период се уште се памети како среќен период во подоцнежниот живот.

Покрај тоа, студијата покажа дека најверојатно нема да се чувствуваме несреќни на возраст меѓу 10 и 14 или 70 години и понатаму, иако е забележано дека тие имале мали примероци за овие групи, па резултатите можеби не се репрезентативни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris