Луѓето би можеле да живеат и до 150 години, забележа најновата студија

2 јуни, 2021
Aging,Process,-,Very,Old,Senior,Woman,Hands,Wrinkled,Skin

Истражувачите почнаа да се прашуваат колку долго можеме да живееме ако со некоја комбинација на животни околности и генетика не умреме од рак, срцеви заболувања или нѐ погоди автобус. Како што рекоа, кога ќе ги изоставиме работите што обично нè убиваат, способноста на нашето тело да ја врати рамнотежата во безброј структурни и метаболички системи по некои нарушувања, сепак, се забавува со текот на времето. И дури и ако го поминеме животот со мал стрес, овој постепен пад, како што велат, поставува максимален животен век на луѓето некаде помеѓу 120 и 150 години. На крајот, ако очигледните опасности не ги одземат нашите животи, фундаментална загуба на еластичност ќе го стори тоа, заклучуваат научниците во студијата објавена на 25 мај во „Комуникации на природата“.

Едно лице може да живее од 120 до 150 години

Научниците го поставуваат прашањето „кој е најдолг животен век што може да го живее сложениот човечки систем, ако сè друго е навистина добро и дали живее во средина без стрес?“, Тимоти Пирков, истражувач од сингапурскиот Геро и неговите колеги, го проучувале ова темпо стареење “во три големи заедници во Соединетите држави, Велика Британија и Русија. За да се проценат отстапувањата од стабилното здравје, тие ги проценија промените во бројот на крвни клетки и дневниот број на преземени чекори и ги анализираа според возрасните групи. И за бројот на крвни клетки и за чекорите, моделот беше ист – со зголемувањето на возраста, некои фактори над болеста доведоа до предвидлив и постепен пад на способноста на телото да ги врати крвните клетки или одењето на стабилно ниво. Кога Пирков и неговите колеги од Москва и Њујорк ја искористија оваа предвидлива стапка на опаѓање, за да утврдат кога отпорот целосно ќе исчезне, што ќе доведе до смрт, тие открија опсег од 120 до 150 години. Потсетуваме дека најстарата личност живееше и почина во Франција на 122-годишна возраст.

Методи кои ја отсликуваат истата иднина

Истражувачите исто така откриле дека со возраста, одговорот на телото на повреди може да се движи се повеќе и повеќе далеку од стабилното нормално, барајќи повеќе време да се опорави. Овој резултат, посочуваат тие, има смисла – здраво младо лице може да произведе брз физиолошки одговор за да се прилагоди на промените и да ја врати личната форма. Но, кај постара личност, како што велат, „сè е само малку побавно и телото може да почне да реагира на тој начин и да претерува“, на пример – кога болеста предизвикува големи промени во крвниот притисок.

Мерењата како што се крвниот притисок и бројот на крвни клетки имаат познат здрав опсег, меѓутоа, броењето на чекорите е многу лично. Коавторот на студијата, Питер Федичев, физичар и коосновач на Геро, вели дека иако повеќето биолози сметаат дека бројот на крвни клетки и бројот на чекори се „сосема различни“, фактот дека и двата извори „ја сликаат истата иднина“ сугерира дека ова компонента на стапката на стареење е реална.

„Забележавме прилично стрмен свиок на возраст од 35 до 40 години, што беше прилично изненадувачки. Ова е, на пример, периодот кога завршува спортската кариера на спортист и индикатор дека нешто во физиологијата навистина може да се промени на оваа возраст“ – објаснува Пирков.

Смртта не е единствената работа што е важна

Желбата да се откријат тајните на бесмртноста веројатно постои откако луѓето станаа свесни за смртта. Но, долгиот животен век не е ист со долгиот здравствен живот, вели С. Jеј Олшански, професор по епидемиологија и биостатистика на Универзитетот во Илиноис во Чикаго, кој не беше вклучен во студијата. Фокусот не треба да биде на живеење подолго, туку на здраво живеење, смета Џеј Олшански.

„Смртта не е единствената работа што е важна. Другите работи, како квалитетот на животот, почнуваат да стануваат сè поважни како што стареат луѓето. Прашањето е, дали можеме да го продолжиме животот без исто така да ја продолжиме пропорцијата на времето низ кое поминуваат луѓето во многу кревка состојба?“ – прашува Хедер Витсон, директор на Центарот за проучување на стареењето и човечкиот развој на универзитетот Дјук.

Идејата за забавување на процесот на стареење го привлече вниманието не само на истражувачите од Силиконската долина, туку и на истражувачите кои ваквите интервенции ги гледаат како средство за „компресирање на морбидитетот“ – намалување на болеста и импотенција на крајот на животот за продолжување на животот кој човекот би го поминал во здрава состојба. Прашањето дали ова ќе има некакво влијание врз основните горни граници идентификувани во оваа студија останува многу шпекулативно. Но, некои студии се започнати – на пример, студијата за лекот за дијабетес метформин, со цел да се ублажат главните индикатори за стареење. Во иста насока, Федичев и неговиот тим не се обесхрабрени од нивните проценки за максималниот животен век на човекот. Неговиот став е дека нивното истражување претставува почеток на долго патување. Како што вели, следните чекори, сега кога тимот ја измери оваа независна стапка на стареење, ќе биде да се најде начин да се „пресретне губењето на виталноста “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi