Мајстор открива: Заради грешките кои ги правиме, нашата машина за перење троши дупло повеќе струја!

11 јули, 2021
Opera Snapshot_2021-07-11_053928_www.alo.rs

Оптоварување на машината за перење

Идеално е ако ја наполните машината со 80% алишта. Ако ставите голема количина алишта, нема да се исперат добро. Исто така, ако има многу малку работи во барабанот, тие ќе бидат оштетени побрзо поради механичко дејство.

Температура на водата

Со цел да се дезинфицира и отстрани нечистотијата, температурата на водата од 40-60 степени се смета за оптимална. Перењето во ладна вода не може да ги уништи бактериите и грините од постелнината и крпите, а топла вода ја оштетува ткаенината.

Детергенти

Наместо омекнувач, кој се акумулира и со текот на времето ги прави алиштата груби, персоналот на хотели на пример, користи оцет. Кога исплакнувате, додадете 100 мл оцет за да ги задржите алиштата меки и да избегнете траги од детергент.

Борба против дамки

Посипете ги дамките од свежо масло со замена за шеќер или скроб, а потоа едноставно измијте ги алиштата.

За да отстраните траги од пот на белата облека, користете програма за предперење, каков било детергент на температура од 40, а потоа вклучете ја програмата за белење.

Ако ги оставите алиштата да стојат еден час во вода со сол (1 лажица на литар вода), а потоа ги исперете, ќе можете да ги отстраните дамките од кафе или вино.

Сода бикарбона ќе помогне да се отстрани жолтото од белата облека и да се ослободи од непријатните мириси. Во прилог на прашок за перење или обичен сапун, додадете половина лажичка сода бикарбона и измијте ги алиштата во топла вода.

Сушење

Експертите советуваат, ако е можно, да сушиме облека на отворено, под сонцето. Ако сепак треба да користите машина, ставете тениско топче во барабанот и вашите алишта ќе бидат меки.

Совет плус: За да го продолжите рокот на траење на вашата машина, вклучете го циклусот на перење празен на 90 степени неколку пати годишно со додавање на оцет или сок од лимон.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi