МАЛИНИТЕ СЕ ИЗВОР НА ЗДРАВЈЕ: Богати се со антиоксиданси кои делуваат антивоспалително!

13 август, 2021
raspberry

Малините се исклучително богати со моќни антиоксиданси, кои имаат антивоспалително дејство, спречувајќи дејство на штетните бактерии и габи. Меѓу нив се антоцијани, кои на малините им даваат црвена боја и ресвератрол, кој го забавува стареењето.

Количината од 100 грама малини содржи речиси половина од дневните потреби на витамин Ц. Покрај овој витамин, содржи и витамини Б, Е и К, а од минералите калиум, магнезиум, манган, бакар.

Поради фактот што е богат со влакнести матрици, кои го стимулираат варењето, успешно се чистат и крвните садови. Малините се одлични за кожата.

Old-Fashioned No Pectin Raspberry Jam Recipe • The Rustic Elk

За оние кои имаат малку покачен шеќер и холестерол, експертите советуваат дневна ужина од малини, бидејќи тие имаат корисен ефект врз нивото на шеќер во крвта и го стимулираат метаболизмот на мастите, со што се спречува нивното таложење во телото.

Патем, 100 грама малини имаат само 52 калории, што го класифицира како нискокалорично овошје.

Можете да додадете малини во разни десерти: колачи, колачи со сладолед, џемови … Тие дефинитивно ќе ве освежат и ќе ви дадат енергија.