Машкиот климакс започнува пред 40-тата година: Тие најмногу ја сакаат оваа работа!

9 јуни, 2021
74f3bb35a6bd93dbbd3db24775ba5bbafe92ecfc

Како да се прифати фактот дека најдобрите години поминаа неповратно? Или можеби уште поболно е сознанието дека не сте ги живееле како што сакале.

„Кризата на средната возраст е свеста дека не сме го живееле животот каков што посакувавме, туку како моравме или како другите тоа ни го наметнаа“ – вели психотерапевтот и писател Марко Браковиќ. „Кризата на средната возраст се манифестира кај човекот преку верувањето дека неговиот живот неминовно минува и тогаш тој носи одлука конечно да започне да го прави она што навистина го сака и што го пропушти.“

И семејна среќа?

Кога станува збор за семејниот живот, повеќе од 40% не се задоволни, а нешто повеќе од 50% не го постигнале посакуваниот успех во бизнисот. Мажите кои се во партнерство или имаат деца беа позадоволни, но не многу.
Истражување за кризата во средниот век
Средната возраст најчесто се дефинира како период од животот помеѓу 45 и 60 години, кога едно лице повеќе не е младо, но дури и не е старо. На оваа тема се осврна и списанието, кое спроведе истражување со цел да открие со какви стравови и стравови се соочуваат средовечните мажи.

Секој е добро, но никој не се чувствува одлично,

Повеќето признаа дека се чувствуваат прилично добро, но многу малкумина изјавија дека се одлични. Мажите кои заработувале 100.000 УСД годишно или повеќе, изјавиле дека се позадоволни, додека секој четврти се склони кон кризата во средниот живот.

Запрашани да коментираат дали се подобри денови пред нив, зад нив или само го доживуваат најубавиот период, повеќе од половина од испитаниците изразија оптимизам за тоа што ќе биде утре, додека скоро секој четврти сметаше дека веќе го достигнал својот врв во живот.

Од што се плаши мажот?

„Потребен ви е малку одмор за да бидете посреќни и поисполнети“ – вели психотерапевтот Тениел Браун. „Не заборавајте да го испланирате вашиот одмор. Посветете се на она што отсекогаш сте сакале да го правите за време на викендите. Повеќето од нас само ги следат деловните планови, наоѓаат време и за нашите приоритети.“

Смртта не нѐ плаши, но болеста е паника!

Во средната возраст, луѓето посветуваат поголемо внимание на здравјето, а истражувањето покажа дека мажите најмногу стравуваат од срцев удар, проследен со рак, деменција и дијабетес. Ако го исклучиме здравствениот аспект, тие најмногу се плашат од ненадејни катастрофи или трагедии, но и од можно прекинување на емоционалната врска, додека најмал број се оние кои се плашат од старост.

Што сакаат средовечни мажи?

„Што се однесува до здравствената заштита, таа не мора, иако може да биде присутна, во зависност од возраста и вкупната здравствена состојба“ – нагласува Браковиќ. „Кризата не мора да се јавува во подоцнежните години, може да се случи во раните триесетти години. Подобрата финансиска состојба може да помогне полесно да се надмине, но парите не се гаранција за среќа и исполнување. Луѓето во оваа фаза од животот копнеат за чувство на заљубеност, патувања, нов автомобил, купување мотор или треба опсесивно да вежбаат.“

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi