Маслиновото масло ја ХРАНИ и НЕГУВА кожата, одлично е за косата, но НЕ СЕ ПРЕПОРАЧУВА доколку го имате овој ПРОБЛЕМ

19 јуни, 2021
profimedia-0351196837

Ја влошува состојбата.

Маслиновото масло е дефинитивно храна што треба да ја вклучите во вашата дневна исхрана, но исто така е многу ефикасна во секојдневната нега на кожата.

Спречува губиток на вода

Маслиновото масло ја одржува кожата хидрирана, па затоа таа изгледа посвежо и поздраво.

Ја прави кожата поотпорна

Ако нанесете маслиново масло, штетните материи од околината нема да можат да и направат ништо. Ова масло ја зајакнува кожната бариера и ги намалува иритациите.

Го забавува стареењето

Маслиновото масло е богато со витамините А, Д, К и Е, како и сквален, моќен антиоксиданс кој не штити од оксидација на чувствителните масни киселини и дехидрираност и е важна состојка во хидролипидниот слој на кожата. Сите овие состојки заедно го намалуваат оксидативниот стрес на кожата, кој е главниот виновник за предвременото стареење.

maslinovo ulje

Има антибактериско дејство

Истражувањата покажаа дека маслиновото масло има антибактериско дејство, па затоа понекогаш може да се користи за лекување на бактериски инфекции на кожата.

Кој е најдобриот начин да се користи ова масло?

За да спречите брчки, нанесете неколку капки маслиново масло на пределот околу очите или усните пред спиење.

Луѓето со сува (но не и чувствителна) кожа можат да користат маслиново масло како основа за хидратантна маска. Измешајте го со состојки како што се белка, мед или овесна каша и оставете го на кожата дваесет минути, а потоа исплакнете. Таквата маска ја смирува кожата, ја прави помека и ја хидрира.

Маслиновото масло може да се користи и за длабинска нега на косата. Сè што треба да направите е да ставите голема количина масло на краевите и да преспиете со него. Наутро измијте ја косата на вообичаен начин.

Ulje

Кој не смее да го користи ова масло?

Експертите се согласуваат дека маслиновото масло не е добар избор за луѓето склони на акни или за оние со затнати пори. Имено, масните киселини со кои е богато маслиновото масло се храна за бактериите кои предизвикуваат акни и габи.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi