МИТОВИ ЗА КОВИД ВАКЦИНИТЕ: Дали е една подобра од другите, како тие се разликуваат?

19 март, 2021
kovid

Социјалните мрежи секојдневно се преплавуваат со објави и коментари од луѓе кои пишуваат дека не сакаат да се вакцинираат против корона вирус поради некои стравови или сомневања кои не се засноваат на факти. Лекарите предупредуваат дека таквиот став може да биде опасен.

„Ако луѓето не ја разбираат науката што стои зад вакцината или не добијат одговори на нивните прашања, тие ќе се двоумат дали да се вакцинираат. Ние сакаме луѓето да ја знаат вистината за да се чувствуваат поудобно и да се осигурат дека вакцинацијата е добра за нив “, рече др. Вилијам Шафнер, специјалист за инфективни болести и професор на Медицинскиот факултет на универзитетот Вандербилт.

Ова исто така треба да се земе предвид: „Вакцината може да спаси животи“, тврди др. Шобха Сваминанатан, вонреден професор на Медицинскиот факултет „Рутгерс Њу Џерси“ и раководител на клиничко истражување за испитувањето на вакцините Модерна.

Мит 1: Можете да изберете која вакцина сакате
Во моментов, во САД се одобрени три вакцини против корона, создадени од Pfizer-BioNTech, Moderna и Johnson & Johnson. Бидејќи е забележано многу за секоја од нив, лесно е да се изгради доверба во една вакцина и да се одлучи дека тоа е токму она што е најдобро за вас.

Една од главните пречки за многу луѓе беше разликата во ефикасноста помеѓу Pfizer-BioNTech и Modern и Johnson & Johnson. Иако првите две вакцини имаат ефикасност од околу 95 проценти во спречувањето на КОВИД-19, Johnонson & Johnонson имаат само 66 проценти успех.

Иако ова се чини како голема разлика – и дефинитивно постои – сите вакцини се „исклучително ефикасни“ во спречување на тешки форми на КОВИД-19, вели др. Сваминатан. „Тоа е она што сакаме да го спречиме: сериозни компликации и смртност“, додава таа.

За жал, сè уште не сме во тој дел од пандемијата – или снабдувањето со вакцини – каде што можете да изберете која вакцина ќе ја примите.

„Во моментов, ќе го добиете понуденото“, изјави за здравството специјалист за инфективни болести Амеш А. Адаjaа, виш научник во Центарот за здравствена безбедност на Џон Хопкинс. „Можеби ќе има повеќе избори подоцна, откако ќе излеземе од фазата на вонредна состојба. Но, ние сè уште не сме таму “.

Ако имате позната алергија на состојка во една од вакцините, тоа е една работа, продолжува др. Ада. Но, претпочитањето на една вакцина пред друга само ќе го одложи времето кога ќе бидете заштитени од КОВИД-19.

„Општо е препорачливо да ја добиете првата вакцина достапна за вас, без оглед на нејзиниот вид“, рече Пратит Кулкарни, доцент по заразни болести на Медицинскиот факултет Бејлор.

Мит 2: КОВИД вакцината предизвикува неплодност
Специјалистите за заразни болести се особено фрустрирани од оваа теза. „Тоа е измислица. Тоа е целосно произволна изјава дадена во отсуство на докази. Значи, би можел да кажам дека КОВИД вакцината може да ве претвори во верверица и би имал исто ниво на докази “, објасни др. Ада.

За да разберете зошто тоа не е точно, добра идеја е да покажете како функционираат овие вакцини. Pfizer-BioNTech и Moderna користат понова технологија наречена гласник РНК (mRNA). Овие вакцини дејствуваат со кодирање на дел од шилестиот протеин пронајден на површината на САРС-КоВ-2, вирусот што предизвикува КОВИД-19, според Центрите за контрола и превенција на болести.

Вакцините за МРН користат делови од кодираниот протеин од SARs-CoV-2 за да се создаде имунолошки одговор на вашето тело. Потоа развивате антитела. Вашето тело на крајот ги елиминира протеините и mRNA, но антителата се задржуваат.

Вакцината Џонсон и Џонсон работи повеќе како традиционална вакцина. Тој користи аденовирус, кој обично предизвикува обична настинка, кој е модифициран со протеинот САРС-КоВ-2. Аденовирусот не може да се размножува во вашето тело и нема да ве разболи.

Кога примате вакцина, модифицираниот вирус се инфилтрира во вашите клетки, каде што патува до клеточното јадро. Аденовирусот потоа ја става својата ДНК во јадрото, вашата клетка го чита шилестиот ген протеин и се копира во mRNA. Вашите клетки почнуваат да произведуваат протеини, кои се препознаваат од вашиот имунолошки систем. Ова предизвикува вашето тело да создава антитела.

Врз основа на објавите на Фејсбук кои кружат за ова, се чини дека митот се заснова на неточни информации кои велат дека вакцината содржи протеин наречен синцитин-1, кој е поврзан со функцијата на плацентата, органот што го снабдува бебето со хранливи материи за време на бременоста.

Но, тоа не е точно! Спајкот на SARS-CoV-2 протеинот не е сличен на синцитин-1, а исто така нема докази дека блокирањето на протеинот синцитин-1 дури предизвикува неплодност, тврди др. Шафнер.

Д-р Сваминанатан нагласува дека „нема апсолутно никакви докази“ за да се поддржат тврдењата дека вакцините предизвикуваат неплодност. „Само затоа што кажуваш нешто на глас, не е вистина“, вели таа. „Вакцините не влијаат на системот за плодност.

Мит 3: Не ви треба вакцина ако веќе сте имале корона
ЦДЦ препорачува луѓето кои веќе имале КОВИД-19 да се вакцинираат против коронавирусот. „Луѓето може да размислат за одложување на вакцинацијата 90 дена по закрепнувањето од КОВИД-19, но тоа не е апсолутна состојба“, вели д-р. Кулкарни. „На крајот сите треба да се вакцинираат.

Зошто? Сè уште не е познато колку долго сте заштитени од добивање на вирус повторно откако ќе се опоравите од COVID-19, објаснува др. Шафнер. „Вакцината обезбедува уште поголема заштита од антитела од самиот вирус. Вие сте позаштитени откако ќе ја примите вакцината “, вели тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi