Многумина го земаат ПОРАДИ КОВИД: Ова се ОПАСНОСТИТЕ од прекумерниот внес на ВИТАМИН Д

10 август, 2021
vitamin_d

Предупредување за злоупотреба и неселективна употреба на додатоци

Научниците и медицинскиот персонал предупредуваат на недискриминирачка употреба на витамински додатоци среде пандемијата на коронавирусот, вклучително и злоупотреба, односно прекумерно внесување додатоци во исхраната со витамин Д, што може да има контра-ефект и да биде многу опасно за здравјето.

Потребите за витамин Д може да варираат од личност до личност, така што нема единствено ниво на концентрација на оваа хранлива состојка што го дефинира недостатокот и не постои консензус за прецизното ниво на витамин Д што претставува оптимално здравје, се вели во соопштението од Американскиот тим експерти од Северна Кореја.

Научниците од американскиот Национален институт за здравство предупредуваат дека превисоките концентрации на витамин Д во крвта се скоро секогаш последица на неговата прекумерна потрошувачка преку додатоци во исхраната и дека тие можат да предизвикаат откажување на бубрезите и аритмија, а на крајот и смрт.

Прекумерните концентрации во крвта (поголеми од 150 ng / ml) може да резултираат со гадење, повраќање, мускулна слабост, дезориентација, болка, губење на апетит, дехидрација, прекумерно мокрење и зголемена жед.

Бројни здравствени институции ширум светот предупредуваат на прекумерна употреба на додатоци во исхраната „сами“, затоа бидете внимателни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi