Модната куќа Долче и Габана бара отштета од 600 милиони долари од двајца блогери

8 март, 2021
мода

Модната куќа „Долче и Габана“ од Милано поднесе тужба до италијанскиот суд барајќи отштета од 600 милиони долари од два американски модни блогери кои објавија антиазиски коментари припишани на еден од дизајнерите, што доведе до бојкот на азиските потрошувачи

Тужбата беше поднесена во граѓанскиот суд во Милано во 2019 година, но се дозна само оваа недела кога блогерите ја објавија на својот Инстаграм профил Диета Прада. Нивните блогови во голема мера се следат во модниот свет поради остри коментари за неоригиналноста на креациите и социјалните теми.

Целиот случај е обид да се замолчат диета Прада и двајцата блогери Тони Лиу и Линдзи Шујлер, изјави Американката Сузан Скафиди, која ја координира нивната одбрана.

Предметот на тужбата датира од ноември 2018 година, кога компанијата Долче и Габана започнаа да бојкотираат во Азија, заради оние што се сметаа за културно нечувствителни видеа кои промовираат модна ревија во Шангај и објавуваат навредливи коментари што следуваат на приватен разговор во Инстаграм

Шоуто беше откажано, а продавниците на мало го повлекоа брендот Долче и Габана од својата понуда, а познати азиски личности се откажаа од тој бренд.

Креаторите Доменико Доце и Стефано Габана најпрво рекоа дека сметката на Габана е хакирана, но подоцна тие се појавија во видеото и му се извинија на кинескиот народ.

Според бранителот на блогерот, модната куќа бара 450 милиони евра за да го врати имиџот на брендот од 2018 година, и уште три милиони евра за компанијата и еден милион евра за Габана, на кои и се припишуваат несоодветни изјави.

Исто така, бара повеќе од 86 милиони евра за откажување на шоуто во Шангај, 8,6 милиони евра за вработени и 89,6 милиони евра за изгубена продажба во Азија од ноември 2018 година до март 2019 година.

Бидејќи објавија информации за оваа тужба, блогот Диет Прада, кој има повеќе од 2,5 милиони следбеници на Инстаграм, собра повеќе од 38 000 УСД за одбраната.

Во изјавата, Лиу и Шујлер изјавија дека нема да дозволат тужбите да ја замолчат нивната платформа, што беше гласно и за движењето „И јас“ (MeeToo).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi