Моќна КОПРИВА! Ја чисти крвта, лечи анемија и помага кај ЛЕУКЕМИЈА

11 јули, 2021
3d354f9bbdd49a845d8c530ee3c8bf764fa2e6b8

Копривата е популарно позната по своите лековити својства, особено со оглед на фактот дека секој дел од ова растение е лековит – лист, корен и семе.

Поради изобилството на витамини содржани во младите пука на ова растение, популарната топлина успешно се користи во третман на анемија, воспаление на уринарниот тракт, спречува воспалителни процеси во телото и е ефикасна против најсериозните болести, рак на панкреас и леукемија.

Чај за простата

Чајот од корен од коприва се користи за лекување на ткиво на простата, намалување на воспалението во уринарниот тракт или други воспалителни процеси во телото. Чајот од корен од коприва се подготвува со варење 20 грама корен од коприва во 500 милилитри вода 10 минути. Откако ќе се свари, пијалокот треба да се цеди и да се пие три пати на ден пред главните оброци.

Копривата е исто така богата со флавоноиди, кои имаат одличен ефект врз работата на организмот и зајакнување на имунитетниот систем …

Копривата содржи голема количина на железо, а покрај минерали на железо, богата е и со витамини Ц, К, минерали магнезиум, калциум и фосфор. Покрај тоа, содржи хлорофил, танини, слуз, каротеноиди. Копривата е исто така богата со флавоноиди, кои имаат одличен ефект врз работата на организмот и зајакнување на имунитетот.

За богатството на витамини и минерали содржани во ова растение плевел, половина килограм коприва има три пати повеќе провитамин А отколку дневните потреби на човечкото тело.

Здравствени придобивки од коприва

Дури и античките Грци ги препознале лековитите својства на копривата и ја користеле заради масажа против болка предизвикана од ревматизам и остеопороза. Се смета дека е најпознат природен лек против анемија. Има корисен ефект врз стабилизацијата на шеќерот во крвта, а благодарение на диуретичното дејство го регулира и крвниот притисок.

Сок од коприва

Во прилог на чај, можете да подготвите сок, тинктура или супа од коприва. Сокот од коприва се подготвува со прво миење на 30 свежо набрани врви на млади коприви и ставање во вода да отстои. Неопходно е да додадете 2 лимони и три исечени портокали во водата, како и 80 грама природен засладувач. Вода можете да додадете колку што сакате. Ако сакате сокот да биде посилен додадете помалку вода, ако сакате да биде послаб додадете повеќе вода. После тоа, добро изгмечете ги сите состојки. Сокот е подготвен за употреба.

Ефикасен е и при болести на дијабетес, проблеми со камења во бубрези, воспаление на уринарниот тракт, анемија, кожни болести, зголемување на простатата …

Го забрзува варењето и излачувањето на токсините од телото. Позитивно влијае на проблемот со алергии, настинки, гихт, ревматизам, ишијас, заболувања на црн дроб, жолчка и слезина, варење, стомачни чиреви и дуоденални улкуси.

Ефикасен е и при болести на дијабетес, проблеми со камења во бубрези, воспаление на уринарниот тракт, анемија, кожни болести, зголемување на простатата. Забрзува метаболизмот, го зајакнува имунитетот, спречува воспаление, запира крварење. Стимулира обновување на клетките и на тој начин помага при обновување на ткивото на рскавицата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi