Можат да предизвикаат сериозни проблеми: Што се триглицериди и како да ги намалите преку исхраната?

4 август, 2021
325703_srceshutterstock-173820527_ff

Триглицеридите се еден од видовите масти во телото, а нивната главна улога е да обезбедат енергија за нормално функционирање на клетката и складирање на вишокот калории што се внесуваат преку исхраната. По оброкот, целиот вишок се претвора во триглицериди кои се депонираат во масното ткиво.

Високото ниво на триглицериди игра значајна улога во развојот на болести на срцето и крвните садови.

  • Пациентите кај кои најчесто гледаме покачени нови триглицериди се генерално многу слабо активни, често пушачи, имаат несоодветна исхрана, ретко јадат, а обилно и изобилно консумираат многу животински и растителни масти, многу слатки и газирани пијалоци, често алкохол – вели општиоѕ лекар д -р Анѓела Ратковиќ.

Зголемените триглицериди многу успешно се намалуваат со соодветна исхрана со физичка активност и откажување од пушење. Многу е важно исхраната да биде редовна, односно оброците да бидат почести – со три главни и две закуски – и со соодветен одмор помеѓу оброците.

  • Неопходно е да се земаат овошја со низок гликемиски индекс (јаболка, портокали, лимони, црвени и бобинки), интегрални снегулки (овес, ‘рж, леќата), месо без кожа и видливи масти, брашно од цело зрно, млечни производи со процент од маснотии 1 %, посно риба, многу зеленчук особено мешунки, многу течности и чаеви без шеќер. Од исхраната треба да се исклучат масни сирења, производи од месо, брза храна, лиснати колачи со растителни масти, слатки. Секој треба да ја зголеми физичката активност со својата исхрана, една од препораките е 3 километри лесна прошетка во текот на денот – вели д -р Ратковиќ.
zaštitna maska, koronavirus, korona virus, virus korona, zdravlje, mlade osobe

Секако, пациентите чиј вкупен липиден статус е покачен (ЛДЛ, ХДЛ, холестерол, триглицериди) треба да посетат лекар по свој избор, како и советодавни центри за дијабетес, дебелина и рано откривање на хронични заболувања кои функционираат во здравствените центри, за совет во врска со со промена на начинот на живот. Лабораториското одредување на холестеролот може да биде корисно во проценката на ризикот од „плаки“ во крвните садови што доведуваат до стеснување или блокирање на крвните садови (атеросклероза).

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi