Може да дојде и до труење! Ако го правите ова кога правите кафе, го загрозувате вашето здравје

15 август, 2021
Screenshot 2021-08-15 165642

Итно променете ја оваа навика!

Дали некогаш сте ставиле вода во ѓезве полубудни наутро затоа што ви се пие турско кафе, и сте го заборавиле, така што водата не само што зоврела, туку и нејзината количина се преполовила?

На многумина им се случува, не поради поспаност, туку поради заборавеност и расеаност да ја намалат водата во тенџере трипати.

Што најчесто правиме?

Во повеќето случаи, се додава нова вода во остатокот зовриена и правиме кафе. И тоа во никој случај не е добра работа, велат нутриционистите.

Тие наведуваат дека оваа навика не е добра за нашето здравје и дефинитивно треба да ја промениме.

Според експертите, двојното вриење на вода го зголемува арсенот, нитритите и флуорот, а истражувањата покажуваат дека овој тип на вода е токсичен бидејќи голема количина арсен може да доведе до труење.

Може да се појават и дијабетес, проблеми со органите за варење и кардиоваскуларниот систем.

Кога водата е изложена на високи температури долго време, нитритите се претвораат во нитрозамини, кои се канцерогени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi