Можеме ли да го забавиме процесот на стареење на кожата? Дерматолозите велат „ДА“, а еве и КАКО!

18 мај, 2021
Screenshot_1

Стареењето на кожата е природен биолошки процес што не може да се избегне, но може да се забави, што главно зависи од генетиката, но и од животните навики, велат експертите. Според нив, процесот на стареење се одвива побрзо по 30-та година од животот, но за да се забави, животните навики се менуваат со текот на времето, кожата се негува и хидрира, но се применува и здрава исхрана и се зголемува физичката активност. Ако кожата не е хидрирана и негувана, а телото е изложено на штетни материи, кои се наоѓаат на пример во цигарите, нездравата храна, но и алкохолот, кожата старее сè побрзо.

Изгледот на кожата зависи од колагенот (протеин), кој се произведува во организмот од клетките што ја хранат, таа постојано се обновува, но и умира. Со текот на годините, процесот на обновување се забавува, а според некои истражувања, производството се намалува по 25-та година од животот, кога кожата ќе го изгуби својот сјај и еластичност.

Дерматологот проф.д-р Даница Тиодоровиќ објаснува дека кожата се сеќава на секое изложување на сонце, солариум, но и „агресивна“ шминка, како и на сите други несоодветни козметички препарати.

-Кожата бара посебна нега во сите нејзини фази, без разлика дали станува збор за дваесеттите, триесеттите, четириесеттите и понатаму, се обезбедува соодветна грижа за секоја возраст. Како прво, треба да изберете крем според видот на кожата, без разлика дали е мрсна, сува, комбинирана, но исто така изберете ја онаа што се препорачува за вашата возраст. Секако, она што се советува е да се избегнуваат тешки пудри, премногу шминка и секогаш да се избере затемнет крем со заштитен фактор отколку прашок, објаснува професорката Тиодоровиќ.

По 30-тата година, кожата произведува околу 30 проценти помалку маснотии, се појавуваат брчки, а кожата станува сува, а веќе на 40-годишна возраст, способноста на кожата да се регенерира драстично се намалува. Во педесеттите години, ја губи еластичноста, брчките стануваат поизразени, се појавуваат пигментација и пеги.

-Кожата се негува и однадвор и одвнатре. На стареењето секако влијаат надворешните фактори, сонцето, солариумот, доколку кожата не е правилно исчистена, начинот на кој ја отстранувате и користите шминката. А, имаме внатрешни фактори, начин на живот, без разлика дали пушите, консумирате алкохол, дали спиете доволно, како јадете, дали пиете доволно вода. На крајот, и дали сте под стрес, објаснува професорката Тиодоровиќ.

Дневната рутина се состои во чистење на кожата наутро со соодветен производ, прилагоден на вашиот тип на кожа, а потоа „се појавува“ дневниот навлажнувачки крем за кожата. Кога станува збор за дневна шминка, се препорачуваат затемнети креми, кои имаат и заштитен фактор. Ако користите пудра, се советува да има што е можно полесна текстура и дека мора „итно“ да ја отстраните шминката по пристигнувањето дома.

-Кожата сака да дише, затоа кога нема причина за пудра, не користете ја. Користете дневна и ноќна нега, и изберете средство за чистење на лицето што одговара на вашиот тип кожа, додава нашиот соговорник.

Како лошата исхрана влијае на стареењето – Маслото, мастите, месните производи, шеќерот, брзата храна, закуските, можат да предизвикаат воспаление на кожата, што исто така го забрзува процесот на стареење. Ако кожата е постојано под воспалителни процеси, како што се акните, на пример, тогаш кожата страда затоа што е изложена на разни третмани кои понекогаш се агресивни. Кога внесуваме лоша храна во организмот, а немаме доволно хранливи материи што можат да ги намалат лошите ефекти, стареењето се забрзува. Неопходно е да се консумира храна богата со омега-3 киселини кои се наоѓаат во рибата и маслиновото масло. Со консумирање овошје и зеленчук, цинк, селен, витамин кој влијае на производството на колаген, што е многу важен за кожата, се пренесуваат во организмот.

Алкохол – Друг фактор на кој можеме да влијаеме, кои с меѓу таканаречените надворешни фактори, е конзумацијата на алкохол. Алкохолот не само што влијае негативно на самата кожа, туку докажано е дека несомнено води до забрзано стареење. Познато е дека алкохолот доведува до проширување на капиларите на лицето и појава на црвенило, како и дехидрирање на кожата, што доведува до тоа тенките и фини брчки да станат подлабоки и поизразени, а круговите околу очите потемни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi