Можеме ли да пиеме алкохол пред и по вакцината против Ковид-19, објаснуваат експертите

3 април, 2021
alkohol-zdravica-shutterstock_344255849-910x595

Пред и по приемот на вакцината 19, не брзајте и наздравувајте со алкохол дека сте направиле нешто добро за да се заштитите од инфекцијата. Дајте му на вашето тело време да „одмори“ малку

Ако треба наскоро да ја добиете вакцината против Ковид-19, може да имате многу прашања за тоа што треба и што не треба да правите пред и по вакцинацијата. На пример, се прашувате дали е безбедно да се прослави примањето на вакцината со неколку пијалоци. Експертите во скоро сите земји објавија упатства за луѓето кои штотуку биле вакцинирани, но, иако препорачуваат да се избегнуваат лекови против болки пред вакцината – алкохолот не се спомнува никаде.

Не му одмагајте на вашиот имунолошки систем

На пример, во Велика Британија, експертите неодамна ги советуваа луѓето да избегнуваат конзумирање алкохол неколку дена пред и по примањето на вакцината против Ковид-19.

– Вашиот имунолошки систем мора да биде во врвна состојба за да имате добар одговор на вакцината, па затоа, ако пиете ноќта пред или кратко време по вакцинирањето, тоа нема да ви помогне – вели д-р Шина Круикшанк, имунолог од Универзитет во Манчестер.

Од екстремна до 3 дена апстиненција

Руски здравствен службеник отиде многу подалеку со неговата неодамнешна изјава, велејќи им на луѓето кои ја примиле вакцината Спутник В дека треба да се воздржуваат од алкохол дури два месеци. Сепак, креаторот на вакцината Спутник В, д-р Александар Гинтсбург, подоцна рече дека овој совет е премногу екстремен. Според него, воздржувањето од алкохол треба да биде 3 дена по секоја инјекција, а како што потсети, овие упатства се однесуваат на сите вакцини.

Препорачаното време на апстиненција е…

Сепак, иако нема докази дека потрошувачката на алкохол влијае на ефективноста на вакцината против Ковид-19 или предизвикува несакани здравствени последици, лекарите советуваат да не се пие алкохол веднаш по приемот на вакцината.

– Несаканите ефекти на вакцината вклучуваат болка во мускулите, место на пункција, замор… Со комбинирање на ова чувство со ефектите на алкохол, ризикувате да се чувствувате многу полошо – вели д-р Танија Елиот од NYU Langone Health. Д-р Јагадееш Реди од болницата за мисија во Провиденс во Калифорнија се согласува.

– Иако нема податоци за ова, се препорачува да се воздржи или да се намали внесот на алкохол во текот на првите 48-72 часа по вакцинирањето, бидејќи ова е вообичаен период во кој може да се очекува ефектот, ефектот на вакцината во форма на замор, болка во мускулите, болка на местото на инјектирање – објаснува д-р Реди.

Некои би ја обвиниле вакцината за мамурлак

– Друга работа, како што нагласуваат експертите, е дека луѓето кои пијат алкохол по вакцинирањето може да ја обвинат вакцината за симптомите на мамурлак. Овие луѓе би можеле да пријават мамурлак од алкохол како несакан ефект на вакцината, иако тоа не е точно, и истото ќе го кажуваа и на другите луѓе, што би ги одвратило од вакцинирање, што воопшто не е добро – посочува д-р Амеша Адаjaа од Центарот Johns Hopkins.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris