”Мутациите на вирусот се природен феномен” – Експертот даде пример и објасни дали има причина за паника!

6 март, 2021
girl-56516221920-460x0
Вирусологот вели дека јавноста не треба да паничи за новите видови, бидејќи тие се третираат на ист начин

Вирусолог и микробиолог на Специјалистичкиот ветеринарен институт во Краљево, д-р Миланко Шеклер, објасни дека појавата на нови соеви е сосема нормална појава во природата на вирусот.

За да покаже дека тоа често се случува, тој го наведе примерот на корона вирус кај живината. 
- Врз основа на искуството околу вирусни инфекции со корона вирус, вакцините се користат како заштитна мерка веќе 70 години, и ние се обидуваме да го најдеме најдоброто од десетици вакцини од различни видови и комбинација од неколку видови. Секоја кокошка се вакцинира со најмалку три вакцини. Тоа е корона што не им се пренесува на луѓето, но исто така делува - посочи тој.

Шеклер објасни дека мутациите се сосема нормален феномен. Секогаш ќе има нов вид што може потенцијално да зарази повеќе луѓе или да заобиколи со заштита како вакцина. Сепак, тој потенцираше дека тоа не значи дека новите видови доведуваат до поголема смртност.

Со текот на времето мора да постои рамнотежа помеѓу нас и вирусот. Тоа некогаш би траело со децении и никој не би ни знаел што се случува. Овој вирус има судбина да стане еден од најчестите. За да го постигнеме тоа, имаме можност за вакцинација или инфекција - додаде вирусологот. 

Тој верува дека сите вакцини се повеќе или помалку подеднакво заштитени затоа што истражувањето започнало од истите соеви на самиот почеток. Луѓето треба да се вакцинираат, а науката треба да ги следи новите видови. Сепак, симптомите се исти и сите видови се третираат на ист начин, така што нема потреба јавноста да паничи за тоа.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris