НА ДИЕТА: Овие 12 намирници ќе ви помогнат да го потиснете апетитот

5 април, 2021
105e69a20fd0a852226fce11c603b40f

Од јаболка до бадеми и супи, има храна и јадења што се препорачува да се консумираат што е можно повеќе ако сакате да изгубите тежина. Храната богата со хранливи материи ќе ве засити со малку калории.

Мешунките како грашок, грав, леќа и наут се богати со протеини кои му даваат на телото долготрајно чувство на ситост, но содржат и растителни влакна, антиоксиданти и витамини од групата Б. Бидејќи се многу ситни и здрави, се советува да се јадат на диета, а неодамнешното истражување во американско списание откри дека по оброкот со ваква храна тие се пополнети и до 30 проценти повеќе отколку кога би јаделе нешто друго од иста калориска вредност.

Би било идеално да јадете едно јаболко половина час пред оброк, бидејќи тоа ќе поттикне чувство на ситост, па затоа ќе јадеме помалку. Бидејќи се полни со растителни влакна и вода, јаболката е идеално овошје за грицкање, особено за оние кои сакаат да ослабат.

Авокадо

Ако јадете половина свежо авокадо за време или после ручек, ќе се чувствувате сити цело попладне, велат експертите. Според студијата објавена во журналот Исхрана, жените кои ќе јадат половина авокадо со ручек по три часа, ќе имаат околу 25% помала желба да посегнат по ужина.

Супа

Според студијата на Универзитетот во Пенсилванија, супата е идеален почеток на секој оброк. Чинија супа содржи многу малку калории, но многу витамини и минерали, а кој јаде супа последователно јаде 20 проценти помалку од остатокот од оброкот. Исто така, супата физички зафаќа многу простор во стомакот, па затоа е јасно дека нема толку многу желба за повеќе храна.

Краставици

Бидејќи содржат малку калории и многу вода, краставиците се идеална храна за секој што сака да изгуби тежина. Покрај нив, киселите краставички, како и другиот кисел зеленчук го стимулираат производството на хормони кои испраќаат импулс од цревата и стомакот околу ситоста на мозокот. Тие исто така дејствуваат како пробиотици.

Сурутка

Протеинот од сурутка кој се наоѓа во млечните производи е еден од најзаситените протеини воопшто. Според студија во списанието Апетит, луѓето кои го земаат овој протеин, внесуваат околу 18 проценти помалку калории два часа по земањето на протеинот, во споредба со оние што јаделе јаглехидрати.

Лути пиперки

Капсаицинот од лутите пиперки го забрзува метаболизмот, а неодамнешното истражување на холандскиот универзитет во Мастрихт откри дека помага во контролирање на апетитот. Додавањето на 1/4 лажичка чили во прав во садот го зголемува чувството на ситост, и ви овозможува да консумирате до 25 проценти помалку калории во текот на денот.

24sata

Темно чоколадо

Ако копнеете по нешто слатко, посегнете по темното чоколадо. Истражувањата покажуваат дека може да помогне во намалување на крвниот притисок и заштита на здравјето на срцето, а за разлика од обичното млечно чоколадо, темното чоколадо е многу подобро во блокирање на апетитот. Според една студија во списанието „Дијабетес“, луѓето кои јаделе темно чоколадо пред јадење последователно јаделе до 17 проценти помалку калории.

Бадеми, ореви, индиски ореви

Оревите, а особено бадемите, се многу корисни во борбата против чувството на глад бидејќи се богати со здрави незаситени масти, протеини и растителни влакна. Заедно, овие три хранливи состојки го забавуваат варењето и го регулираат нивото на шеќер во крвта, падот на кој е исто така одговорен за чувството на глад.

24sata

Овесна каша

Иако овесната каша не го блокира апетитот, чувството на ситост трае долго. Во споредба со другите житни култури, по овесна каша со ист број на калории, човекот останува полн еден час подолго. Причината за ова лежи во влакната и протеините со кои е богата оваа каша, а во стомакот има зголемување на неговата маса.

Вода

Ако сме дури и малку дехидрирани, тогаш сме гладни, бидејќи симптомите на глад и жед се многу слични – ниска енергија, намалени когнитивни функции и лошо расположение. Затоа, со секое појавување на глад, најдобро е да пиете чаша вода и да почекате 10 минути, и има големи шанси да помине желбата за храна,

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi