Наједноставната диета во светот! Нутриционистот вели: Постојат само 2 работи што треба да ги направите за да изгубите тежина!

17 февруари, 2021
ded

Многу е едноставно, ако сакате да се ослободите од вишокот килограми, сè што треба да направите е да го намалите внесот на јаглени хидрати и шеќер!

Оваа диета е дизајнирана од американскиот нутриционист и фитнес инструктор Хорхе Круз, кој смета дека главната причина за дебелината не лежи во количината на калории што ги внесуваме, туку во количината на „погрешни“ калории што ги внесуваме секој ден.

Кои се „погрешните“ калории?

Проблемот настанува кога јадеме храна што се претвора во шеќери, а тоа се јаглехидрати. Значи, сè се сведува на лачењето на инсулин и неговата улога во процесот на слабеење. Колку повеќе шеќер внесуваме во организмот, толку е поголемо лачењето на инсулин, хормон кој спречува претворање на масните наслаги во енергија. И таложење маснотии значи вишок маснотии и вишок килограми.

За да изгубите до осум килограми за само две недели, сè што треба да направите е да го ограничите внесувањето храна богата со јаглени хидрати, односно шеќери. За да го забрзате метаболизмот, се препорачува да имате три главни и две закуски. Практично нема забранета храна во оваа диета, нема строги ограничувања на порциите (не претерувајте ако сакате најдобри резултати!) И нема чувство на глад! Ова правило важи за сите намирници, освен за оние кои имаат „погрешни“ калории или се богати со јаглехидрати и шеќери. Дозволениот дневен внес на оваа храна е 100 калории.

Круз препорачува да се обрне посебно внимание на јаглехидратите, бидејќи тие содржат скриени шеќери. Најдобар начин да се пресмета нивната калориска вредност е да се помножи тежината на јаглехидратите со четири. Ова ќе ви даде количина шеќер во калориите што ги содржи храната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi