НАЈГОЛЕМАТА МИСТЕРИЈА ЗА КОВИД – 19 Зошто млади и здрави луѓе умираат, научниците конечно дојдоа до одговорот: „5 фактори се одговорни за тоа, клучот е во генетската предиспозиција“

23 февруари, 2021
16525715126012ae24e9711731711298_v4 big_1000x0

Некои од нив имале долгорочни болести или здравствени проблеми како што се дебелина, што ги намалило нивните шанси да се спротивстават на тешка форма на болеста, но многумина не. Тоа е мистерија што ги збунува лекарите

Но, неодамна, научниците пронајдоа клучна трага за да се расветли проблемот и тој може да биде запишан во нашата ДНК. Одредени разлики во генетскиот состав на луѓето може да објаснат зошто некои добиле тешка форма на вирус, кој, со оглед на нивната возраст и здравствена состојба, можел да се справи со него без поголеми компликации и зошто некои тешко можат да покажат какви било симптоми.

„Не знаеме зошто овие здрави, млади луѓе толку се разболуваат од Ковид, но една можност е дека се генетски предиспонирани за тоа“, вели професорката Елеонор Рајли, експерт за имунолошкиот систем и заразни болести на Универзитетот во Единбург . „Можеби овие млади луѓе наследија генетски варијации од нивните родители, што ги става на ризик“, додаде тој. Во декември, тим научници од Институтот Рослин во Единбург откриле пет клучни гени кои ги зголемуваат шансите за смрт кај пациентите со Ковид.

Skoplje, Severna Makedonija, korona

Гените носат упатства за секој биолошки процес во нашите тела, вклучително и како да создадете клетки на имунолошкиот систем за борба против вирусите. Тимот проучуваше 2.244 пациенти со критична состојба, вклучувајќи 200 кои беа примени на интензивна нега. Тие беа многу болни, три од четири не можеа ни да дишат без механичка помош, а повеќе од една петтина од нив на крајот починаа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi