Најмодерна диета! Слабее, здрава е, а вие може да јадете онолку колку што сакате!

10 февруари, 2021
kilo

Планетарната популарност на диетите засновани на „повремен пост“ има научна основа во откритијата за автофагијата, смета д-р Дејан Шкориќ, хематонколог од Универзитетската детска клиника „Тирчова“.

Автофагијата е научно докажан процес. Ја слушав Јапонката Јошинори Осуми, која истражуваше за автофагија, во живо на Светскиот конгрес за детска онкологија, што се одржа во 2018 година во Кјото … Го применувам повремено и успеав да ја подигнам мојата психофизичка состојба, која беше нарушена по тешки спортови повреди – рече Скориќ.

Прескокнете појадок, јадете ги сите оброци во нормални количини осум часа, што значи дека другите 16 часа во текот на денот, што вклучува спиење, брзо или гладување, со минимална физичка активност – и ќе го активирате процесот на автофагија.

Ова значи обновување на клетките при што телото е подмладено, прочистено од токсини и штетни материи и дава добри резултати во превенција од разни болести, спречува формирање на малигни клетки, па дури и разни форми на рак.

Овие диети вклучуваат периоди на целосен пост обично од 16 часа во текот на денот без храна, додека остатокот од денот целата храна се консумира во нормални количини. Некои луѓе применуваат дури и 24-часовен пост.

Најкраткиот период на глад што ја активира автофагијата во клетката е 12 часа, а оптимален е од 16 до 24 часа. Затоа е многу важно вечерата да не биде после 20 часот, а појадокот да биде после 8 часот утредента. Ако сакаме да започнеме силна автофагија, периодот на пост треба да биде најмалку 16 часа, вечера во 18 часот, и појадок после 10 часот наредниот ден. Во развој, односно до крајот на пубертетот “- вели д-р Шкориќ .

Ве советувам да се консултирате со нутриционист, особено ако одлучиме за радикални промени во исхраната. Јас не препорачувам кетогена диета, ежот предизвикува ацидоза во организмот, што влијае на развој на малигни заболувања – наведе тој.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi