Најмоќен природен антибиотик: Мед со куркума

3 јули, 2021
Screenshot 2021-07-03 142310

Влијае на 700 гени во нашето тело и лечи повеќе од 160 здравствени проблеми

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне во лекување на проблеми со црниот дроб, проблеми со дишењето, автоимуни нарушувања и невролошки проблеми.

Содржи соединение наречено турмерон, кое исто така може да послужи како природен лек против Алцхајмеровата болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу силните антиоксидантни и антиинфламаторни својства на куркумата можат да помогнат во лекувањето на многу видови на рак, како што се: рак на желудник, дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево. Ова е одлично бидејќи ги остава здравите клетки недопрени и влијае на малигните клетки.

Куркумата има подобрен ефект кога се комбинира со мед.

Оваа комбинација може да помогне во борбата против многу бактерии, а ќе ги зачува добрите бактерии во цревата.

Еве како да ја направите оваа моќна мешавина:

Состојки:

1 лажица куркума во прав

100 гр мед

Подготовка и конзумирање:

Измешајте ги состојките во стаклена тегла.

Зимајте по една лажичка од оваа смеса секој час ако сте настинати. Следниот ден, зимајте по една лажичка на секои 2 часа. Земете ја дозата 3 пати на ден следниот ден.

Никогаш не ја голтајте смесата веднаш, оставете ја полека да се стопи во устата.

Може да ставате лажичка од оваа смеса секој ден во чајот за оптимални резултати!