НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ ЗА КОРОНА Овие две работи предизвикуваат потешки форми на КОВИД 19

24 јануари, 2021
т

Една нова студија објавена во списанието „Природа“ покажува голема совпаѓање со географската ширина и наглото зголемување на бројот на нови случаи на ковид-19 во повеќето европски земји за време на есента – укажувајќи на витамин Д како фактор што придонесува.

Датумот на скок на бројот на случаи во земјата одговара на времето кога нејзината дневна доза на сончево УВ зрачење паѓа под 34 проценти од тоа на нула степен на географска ширина, пренесува Гардијан.

Неколку студии веќе го потврдија влијанието на концентрацијата на витамин Д врз сериозноста на симптомите на ковид-19. Сепак, споредувањето на различните популации на пациенти, утврдувањето дали ниските нивоа на витамин Д се вистински фактор во основа на телесната тежина или само означувач на друга слабост, што е примарен фактор на тежина.

Резултатите укажуваат дека ниската концентрација на витамин Д е фактор што придонесува за сериозноста на ковид-19, што во комбинација со претходните студии обезбедува убедливи докази, според Гардијан.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris