НАЈПОПУЛАРНАТА КЕТО ДИЕТА Е ДОБРА ЗА 1 ГРУПА ЛУЃЕ, ЗА ДРУГИТЕ Е ОПАСНА: Нутриционистика објасни сѐ и ги реши заблудите!

10 мај, 2021
2-investigating-the-keto-diet-1500-WEB

Кето диетата е една од најпопуларните, а многумина би рекле и една од најкорисните за губење на вишокот килограми. Нутриционистот д-р Данијела Масловариќ од Институтот за мајка и дете д-р Вукан Čупиќ објасни за RTS Ordinacijа кој треба да ја држи, а кој не.

“Кето диетата е диета која се состои од висок процент на маснотии, внесот на протеини се пресметува грам протеин на килограм телесна тежина и е минимален. Ќе има до 60 проценти маснотии, остатокот е протеини и јаглехидрати, но таму ќе бидат најмалку јаглехидрати. Таква исхрана е наменета за деца кои имаат епилепсија отпорна на лекови, односно не реагираат на лекови. Оваа диета се спроведува под медицински надзор “.

Дали оваа диета може да помогне на некој друг?

„Некои истражувања покажуваат, но сè уште не е докажано, дека оваа диета може да се користи и за некои други нарушувања и болести, како што се Алцхајмерова болест, Паркинсон, дијабетес тип 1, висок холестерол, леукемија, тумори на мозок, полицистични јајници … Но никаде не е наведено дека оваа диета се користи за слабеење. Кога се спроведува без стручен надзор, може сериозно да го загрози здравјето “.

Бидејќи диетата кето најчесто се користи за слабеење, иако не е наменета за тоа и во тој случај го загрозува здравјето, нутриционистот објасни дека верзиите на оваа диета што можат да се најдат на Интернет не се вистински кето-диети.

“Оваа кето диета што може да се види на Интернет и социјалните мрежи не е вистинска кетогена диета, класична. Таа е всушност модифицирана диета Аткинсон – нема протеини и маснотии и скоро и да нема јаглени хидрати, па затоа е минимална, 10-15 грама на ден. Дури и оваа диета не се препорачува за губење на тежината”.

Нутриционистот нагласи дека „децата и луѓето кои го користат овој вид диета од медицински причини остануваат на овој режим најмногу две години, а потоа следува постепено укинување на диетата за една година, повторно под медицински надзор“.

На прашањето која храна е „забранета“ или непожелна на кетогена диета, д-р Масловариќ вели:

“Концентрираните шеќери не се точно забранети, но не се препорачуваат затоа што тогаш диетата нема да ги даде посакуваните резултати. Не се препорачуваат концентрирани слатки, сокови, закуски. Со различни видови на кетогена диета се додаваат компири и ориз, но кај тие кетогени диети се исфрлуваат скробните житарки, а ние го вклучуваме и црниот леб, бидејќи житариците се основа на пирамидата во исхраната, не смееме да ги изоставиме. Јаглехидратите не смеат да се елиминираат целосно, заради мозокот и така лицето да не влезе во хипогликемија.“

На интернет-верзиите на диетата со кето се споменуваат млеко и јогурт, дали овие намирници се забранети?

“Млекото и јогуртот имаат многу јаглени хидрати и многу протеини и немаат многу маснотии, затоа не се препорачуваат на оваа диета. Павлаката може да сочине до 20% млечни маснотии, како и неутрални павлака, путер и полномасни сирења, кравји. “

Кога станува збор за зеленчук, Масловариќ вели дека се „дозволени“ дваесетина видови зеленчук.

„Кога ја планираме оваа диета, вклучуваме 20-тина видови зеленчук, кои имаат до еден и пол грам протеини, а остатокот се јаглехидрати, го внесуваме во исхраната, со цел да ги задоволиме потребите за витамини и минерали “

Исто така, постои список на овошје што може да се јаде.

„Постои одредена листа на дозволени овошја во мали количини, иако повеќе е ако на детето му недостасува овошје или малку да се заслади затоа што нема слатки – боровинки, јагоди, капини, малини, портокали, круши, праски, јаболка, кајсии. .. “.

А, кога станува збор за месото, кои видови месо се препорачуваат, а кои не?

“Пилешко, мисирка, говедско, јагнешко, не е забрането, сите го користиме кога планираме диета бидејќи има одредено количество протеини што ни требаат, така што апсолутно не е забрането. Дозволени се сите видови риби”.

Последици од кето диета

Доколку кето диетата се одржува без стручен надзор и кога нема медицински причини за тоа, може да остави сериозни последици врз здравјето.

“Тоа може да ги оштети бубрезите бидејќи телото не може да вари толку многу маснотии или протеини. Може да има акумулација на камења во бубрезите, пад на енергија, недостаток на витамини и минерали, запек, затоа забележувам дека диетата се спроведува под медицински надзор, бидејќи постои терапија за сите овие проблеми “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi