НАЈВАЖНОТО ПРАВИЛО НА СЛАБЕЕЊЕ НЕ ВАЖИ: Нутриционистка објасни колку пати на ден треба навистина да јадеме!

4 мај, 2021
dorucak-nutricionista-branka-mirkovic

Велигденскиот оброк и прејадувањето за време на празниците и по Великиот пост се честа појава, а гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ и нутриционистката Бранка Мирковиќ им дадоа свој совет на сите што претерале со храната.

Многу нутриционисти, па дури и лекари советуваат да се напиете чаша вода пред оброк за да се спречи прејадување, а има и такви кои советуваат да го прават тоа додека јадат.

“Водата не ја раствора киселината во стомакот, таа го проширува стомакот и повеќе лачи. Отсекогаш претпочитав да пијам тенки шприцери. Благ шприцер од црвено вино предизвикува блага гастрична хиперемија и промовира лачење. Црвено вино со нисконатриумска минерална вода е она што се препорачува“.

А што е со консумирање вода после оброк? Тогаш сме многу жедни, дали се препорачува тогаш? Д-р Перишиќ вели дека тоа е добра опција.

„Ако пиеме многу вода додека јадеме, нема да можеме да јадеме, нема да бидеме сити“, објасни тој и додаде дека секогаш е подобро да се зема после оброк.

И што вели нутриционистот?

“Добитникот на Нобеловата награда за автофагија Јошинори Осуми вели дека треба да пиете вода 15 минути до половина час пред оброкот. Се согласувам дека треба да јадете бавно во текот на целиот ден, вели нутриционистот, додавајќи дека „правилата” за исхраната се променети во последно време.

“Пет оброци на ден веќе не важат, тоа правило сега е во втор план. Денес тие велат дека треба да јадете 2-3 оброци на ден. Тие исто така велат дека не треба да појадувате, но тоа е индивидуално, овој тренд дојде од Америка, тие го укинаа и месото, додадоа многу јаглехидрати … Тоа многу се смени, кога имаме време, кога имаме празници, треба да уживаме во вкусовите, така хедонистички малку .. Грев е да немате врска со храна, јас ги нарекувам таквите луѓе „јадачи“, не им е грижа што јадат. Храната треба да се почитува. Треба да јадеме за да знаеме што јадеме, никогаш да не се трупаме само“, посочува Бранка.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi