Највкусното овошје СОВРШЕНО за дијабетичарите

22 август, 2021
150935_breakfast-1534465-1920_f

Иако е познато дека овошјето содржи фруктоза, еден вид шеќер, тоа не значи дека дијабетичарите треба целосно да го исфрлат од исхраната, бидејќи постојат типови кои имаат позитивен ефект врз телото и го нормализираат нивото на шеќер во крвта.

Дијабетесот не е причина целосно да се откажете од овошјето

Бројот на луѓе кои страдаат од дијабетес се зголемува и сѐ повеќе слушаме и читаме за строгите ограничувања во исхраната што ги наметнува оваа болест.

Во обид да го одржат нормалното ниво на шеќер во крвта, дијабетичарите често се откажуваат или ја минимизираат употребата на овошје во нивната секојдневна исхрана. Меѓутоа, неодамнешното истражување докажа дека одредени видови овошје не само што не се штетни за дијабетичарите, туку можат да бидат и од голема корист за одржување на дијабетесот под контрола.

Портокал

Ова јужно овошје содржи големи количини на бета-каротин, лутеин и витамини А, Ц и Е. Фолна киселина и калиум помагаат во нормализирање на крвниот притисок, а растворливите влакна делуваат за регулирање на нивото на холестерол и шеќер во крвта. Слободно јадете 200 грама портокал дневно.

Јагоди

Како и повеќето други бобинки, тие имаат низок гликемиски индекс и моќен антиоксидантен комплекс, кој го стимулира имунолошкиот систем и ги неутрализира штетните нус-производи на метаболизмот. Антиоксидансите во бобинките се добри и за видот. Можете да јадете 250 грама јагоди дневно.

Цреши

Тие се карактеризираат со висока содржина на антиоксиданси и цел коктел од хранливи материи: бета-каротин, витамин Ц, калиум, влакна и фолна киселина. Ова овошје содржи и антоцијани, кои се корисни за дијабетичарите бидејќи помагаат во намалувањето на нивото на шеќер во крвта, зголемувајќи го производството на инсулин. Можете да јадете половина чаша цреши секој ден.

Праски

Богатство од диетални влакна, антиоксиданти, имуностимулирачки витамин Ц и специјални фенолни соединенија кои го подобруваат метаболизмот на клеточно ниво. За да го почувствувате овој ефект на лекување, доволно е да јадете по една праска дневно.

Круши

Тие се богати со витамини А, Б1, Б2, Ц, Е и растителни влакна, кои помагаат да се регулира нивото на шеќер во крвта. Крушите помагаат да се намали нивото на холестерол, да се зајакне имунолошкиот систем и да се подобри здравјето на дигестивниот систем. Имаат малку јаглехидрати, а нивната потрошувачка е особено корисна за луѓето со дијабетес тип 2. Останете на едно овошје дневно.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi