Напиток кој прави чуда: Направете вода од суво грозје

9 август, 2021
Opera Snapshot_2021-08-09_044612_www.alo.rs

Еве за што е добро секое суво грозје:

  • Одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглени хидрати.
  • Природен диуретик полн со растителни влакна што помага дигестијата да работи подобро.
  • Стимулира подобра циркулација на крвта.
  • Содржи антиоксиданси кои се борат со слободните радикали.
  • Тоа помага да се спречи рак на дебелото црево.

Освен што конзумираме овошје, најдовме уште еден одличен начин за консумирање суво грозје. Имено, вода од суво грозје може да биде исклучително добар природен пијалок со повеќекратни позитивни својства.

Се што треба да направите е да натопите неколку парчиња суво грозје во вода 24 часа, да го процедите и да ја испиете оваа вкусна течност во текот на денот. Ова е идеален начин за конзумирање за оние кои навистина не сакаат суво грозје, бидејќи вкусот е сосема поинаков.

Ова се својствата на водата од суво грозје:

  • Богатство на витамини и минерали
  • Тоа помага да се потиснат нечистотиите и отпадот од телото
  • Помага во детоксикација на црниот дроб
  • Овозможува добро варење на храната.

Поради своите биофлавоноидни својства, сувото грозје ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во вода и стануваат моќен антиоксиданс.

Рецепт:

Прво, измијте чаша суво грозје. Загрејте 750 ml вода, но тргнете ја пред да зоврие. Сега додадете суво грозје и оставете да отстои 15 минути.
Процедете и измијте со чиста вода на собна температура. Во тенџере ставете 1 литар филтрирана вода и варете, а потоа истурете ја водата во садот со грозје. Оставете да отстои 24 часа во фрижидер и испијте го следниот ден.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi