Направете домашен омекнувач: Потребни ви се само 4 евтини состојки

14 октомври, 2021
shutterstock1733407076-830x0

Решението за чисти и миризливи алишта се крие во вашата кујна

Секоја домаќинка сака нејзините алишта секогаш да бидат миризливи и чисти. Сепак, се повеќе луѓе сакаат да користат природни средства, бидејќи се покажаа како одлична замена за куповните кои во повеќето случаи се поскапи и можат да предизвикаат иритација кај луѓето кои имаат чувствителна кожа.

Сигурно сте слушнале дека алкохолниот оцет е совршена замена за купениот омекнувач, бидејќи им дава свежина на алиштата и го засилува мирисот на прашокот, додека неговиот мирис целосно исчезнува при перењето.

Ако сакате да направите домашен омекнувач, оцетот ќе ви послужи како клучна состојка, а другите три сигурно ќе ги имате дома.

Состојки:

100 гр сода бикарбона

150 мл топла вода

800 мл алкохолен оцет

Етерично масло по желба

Подготовка:

Во голем сад измешајте ги водата и оцетот и полека додавајте ја сода бикарбоната, мешајќи постојано.

Подгответе го пакувањето во кое ќе го чувате омекнувачот, а потоа истурете ја добиената смеса. Додадете пет капки есенцијално масло по желба, затворете и добро протресете.

Чувајте ја смесата во затворен сад и користете ¼  кафена шолја за секое перење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris