НАПРАВЕТЕ ХИДРАТАНТНА КРЕМА ЗА КОЖА ОД РОЗИ: Без вештачки додатоци, овој крем е одличен за сува кожа и против брчки

11 септември, 2021
Manicure,,Hand,Peeling.,Jar,Of,Cosmetic,Preparation,Spa,&,Wellness

Розите се одлични за нега на кожата. Тие се активни, хидрантни и ефикасни против стареење, така што овој навлажнувачки крем е совршен за сува кожа. Покрај тоа, розите мирисаат исклучително прекрасно. Барајте рози што навистина мирисаат. Количината на дополнително масло што го добивате од рози зависи од нивото на влага.

Рецепт за навлажнувачки крем за лице од роза

Состојки:

4 големи грсти ​​ливчиња свежа роза (во која било боја), непрскани и без мирис
250 мл масло од авокадо или екстра девствено маслиново масло
10 гр пчелин восок
2 лажички масло од витамин Е
10 капки есенцијално масло од роза
1 стаклена тегла
1 стерилизирана тегла, за чување

Инструкции:

Започнете со тресење на малите инсекти од внатрешноста на ливчињата од роза. Ставете ги ливчињата во тегла со широк врат и прелијте ги со масло од авокадо или маслиново масло. Користејќи дрвена лажица (или помала тегла што се вклопува во поголема тегла), изгмечете ги ливчињата (со што ќе извлечете дел од влагата). Ставете го капакот на теглата. Оставете го на сончева светлина (внатре, но не некаде каде што е премногу топло – туку на место каде што има сончева светлина) неколку недели. Процедете го маслото во сад и исфрлете ги ливчињата. Ставете го цеденото масло од роза и пчелин восок во двоен котел на тивок оган и оган додека не се растопат и соединат. Ако немате двоен котел, користете сад отпорен на топлина поставен на тенџере со едвај врела вода (проверете дали дното на садот не ја допира водата подолу). Тргнете од оган и оставете малку да се излади, а потоа измешајте со масло од витамин Е и есенцијално масло од роза. Истурете во стерилизирана тегла и оставете да се излади целосно пред да го ставите капакот. Смесата ќе емулгира како кокосово масло, но ќе се стопи на допир. Да се ​​чува на ладно и темно место до еден месец. Користете по потреба, нежно тријте во кожата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi