Научете ја разликата помеѓу AHA и BHA киселините и изберете пилинг за вашата кожа

16 април, 2021
razlika megu aha i bha kiselini

Двата вида киселини се погодни за хемиски пилинг и секој има одредено влијание врз типот на кожата

Киселините се од големо значење за правилна нега на лицето.

Постојат неколку важни работи кога одлучувате каков вид пилинг сакате да го нанесете при нега на кожата на лицето. Ако станува збор за хемиски пилинг, постојат неколку опции како што се овошни ензими, ретинол, дикарбоксилни киселини, поли-хидрокси киселини, алфа-хидрокси (AHA) и бета-хидрокси киселини (BHA). Последните на списокот се најчести, и дали доволно знаете за нив, кои се посоодветни за вашиот тип кожа и зошто?

AHA киселина
Алфа-хидрокси киселините се соединенија од растително потекло кои се хидрофилни, што значи дека нивната база е вода. Како и кај механичките пилинг, тие се користат за отстранување на мртвите клетки на кожата, олеснување, изедначување на пигментите и отстранување на знаците на стареење. Нивната предност е токму можноста за хидратација, дури и во процесот кога кожата се „лупи“ за време на пилингот.

Меѓу AHA киселините, млечните и гликолните киселини се сметаат за најкорисни, бидејќи се покажа дека и двете го зголемуваат прометот на клетките на кожата, ја подобруваат содржината на влага на кожата и го намалуваат влијанието на линиите и брчките на кожата. Тие исто така биле најпроучувани, така што нивното присуство е многу честа појава кај козметичките препарати. Постојат и јаболкова и лимонска киселина, но важно е да се напомене дека поради нивната повеќе кисела основа, тие не одговараат на сите типови на кожа.

BHA киселина
Овие киселини се растворливи во масло, односно ги разградуваат маснотиите и нечистотиите од кожата и се одличен пилинг. Исто така, се покажа дека имаат извонреден смирувачки ефект врз мозолчиња и акни, ги намалуваат лузните од мозолчиња и добро влијаат на заздравувањето на кожата, ја изедначуваат бојата и текстурата на тенот и ги стимулираат клетките да се регенерираат.

BHA киселините се поблаги во дејството и текстурата отколку AHA киселините, и затоа предизвикуваат помала иритација или алергии. Најдобро користената BHA киселина е салицилна киселина.

Овие киселини се користат скоро за сите типови на кожа, но се препорачуваат за помрсна кожа, бидејќи тие покажуваат најсилен ефект. При регулирање на појавата на првите брчки, се препорачува да ги користите во оние од 2 проценти. Исто така, иако имаат смирувачко и антиалергиско дејство, би било добро да ги избегнуваате овие киселини за лица кои знаат дека нивната кожа е склона кон иритација, бидејќи може да доведе до црвенило или осип.

Инверзните акни се многу болни и упорни, но исто така има и природни начини да се излечи оваа состојба на кожата

Кожата склона кон благи иритации треба да користи AHA, особено млечна киселина. Бидејќи AHA киселините „сакаат“ вода, тие исто така ќе обезбедат поголема влага на чувствителната кожа. Покрај тоа, млечната киселина има поголем број молекули, така што останува на врвот на епидермисот, што дава можност за активен, но понежен, односно „помек“ пилинг.
Ако сакате да ја подмладите кожата, изберете гликолна киселина, која исто така спаѓа во групата AHA. Бидејќи се покажа дека гликолните киселини го зголемуваат производството на колаген, тие ќе помогнат вашата кожа да изгледа поцврста и поцврста. Тие исто така помагаат во изедначувањето на тонот и ги намалуваат дамките.

Мрсна кожа склона кон акни треба да користи BHA. Бидејќи BHA киселините раствораат маснотии, тие се совршени за оние кои имаат вишок на себум и затнати пори. Покрај тоа, тие се добри во неутрализирање на бактериите.
Едно лице може да ги користи двата типа киселини ако нивната кожа не е специфично чувствителна, но не истовремено, бидејќи нема потреба од тоа. Кожата, колку и да е отпорна, не сака пренатрупаност.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi