Научна студија: Дали отровот на бразилската змија би можел да помогне во борбата против коронавирусот?

3 септември, 2021
lekovi-zmija-830x0

Бразилските истражувачи открија дека молекула од отровот на змијата јараракус, ендемичен јужноамерикански отров, ја намали репродукцијата на вирусот корона во мајмунските клетки, што е потенцијален прв чекор за да се најде лек во борбата против новиот корона вирус.

Студија објавена во научното списание Молекули покажа дека молекулата произведена од таа змија, една од најотровните во Јужна Америка, ја намали способноста на вирусот да се размножува во мајмунските клетки за 75%.

„Успеавме да покажеме дека оваа компонента на змискиот отров може да апсорбира многу важен протеин од вирусот“, вели Рафаел Гвидо, професор на Универзитетот во Сао Паоло и автор на студијата, пренесува Ројтерс.

Молекулата е пептид или синџир на амино киселини кои можат да се врзат за коронарниот ензим PLPro вирус, кој е од витално значење за неговата репродукција. Ова не ги оштетува другите клетки.

Веќе познат по своите антибактериски својства, пептидот може да се синтетизира во лабораторија, вели професорот во интервју, додавајќи дека не е неопходно да се фаќаат змии или да се размножуваат.

  • Ние сме претпазливи кон луѓето кои би можеле да одат на лов за јарарак во Бразил, мислејќи дека ќе го спасат светот … Тоа не е тоа – изјави херпетологот Џузепе Пуорто, кој ја води биолошката колекција на Институтот Бутантан во Сао Паоло.

Тој додаде дека „отровот нема сам да го излечи вирусот корона“.

Во следниот чекор, научниците ќе ја оценат ефикасноста на различни дози на молекули и ќе откријат дали е во состојба воопшто да го спречи навлегувањето на вирусот во клетките, соопшти Државниот универзитет во Сао Паоло, чии експерти беа вклучени во истражувањето.

Жараракузу е една од најголемите змии во Бразил, долга и до два метри. Живее во крајбрежната Атлантска шума, а може да се најде и во Боливија, Парагвај и Аргентина.

Ова не е првпат научниците да се обидат да најдат лек за САРС-КоВ-2 во животинскиот свет од почетокот на пандемијата на коронарниот вирус. Минатата пролет, минијатурни верзии на антитела беа идентификувани во три одделни студии, кои можат да се врзат за шилестиот протеин на вирусот САРС-КоВ-2 и да го неутрализираат во внатрешноста на клетката. Нано -телата се откриени кај алпаките и ламите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi