НАУЧНИЦИТЕ ОД ХАРВАРД ТВРДАТ: Овој зеленчук дебелее повеќе и од месо? Шокантни резултати на истражувањето!

17 јуни, 2021
436581_zdrava-hrana_f

Првиот совет што го добиваме кога одиме на диета е да јадеме што повеќе зеленчук, но тоа не е секогаш добра одлука. Имено, научниците од Харвард утврдија дека одредени сорти зеленчук можат да придонесат за дебелеење.

Во истражувањето, кое траело 20 години, учествувале 130.000 луѓе, а научниците ги следеле нивните навики во исхраната, како и храната што ја консумирале.

Тие со голема сигурност потврдија дека зеленчукот кој најмногу дебелее, е пченка, компир и грашок.

Пченката се покажа како најлоша со 0,9 килограми повеќе во последните две години од зголемувањето на порцијата на овој зеленчук. Причината за тоа е високиот гликемиски индекс, интензивно зголемување на шеќерот во крвта после потрошувачката, што го зголемува чувството на глад.

Интересно, луѓето кои јаделе зеленчук богат со растителни влакна, како грав, по некое време изгубиле тежина.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi